محیط های سالم و سازنده چگونه اند؟

به گزارش آسمان فارس، روابط انسانی به مطالعه راه های ایجاد زمینه ها و شرایط مناسب برای زندگی و رشد افراد می پردازد . محیط و شرایط مناسب به شرایط و یا موقعیتی اطلاق می گردد که در آن افراد بتوانند به وسیله دست یافتن به احتیاج های منطقی خود رشد نمایند ، رشدی که در راستای فطرت آن ها ست . در نهایت ، استعداد و توانایی های بالقوه آنان را شکوفا می نماید به طوری که با ویژگی های موجود زنده سازگاری داشته باشد. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

محیط های سالم و سازنده چگونه اند؟

جو :

جو مجموعه ای از حالات ، خصوصیات یا ویژگی های حاکم بر یک محیط یا فضای آموزشی مانند آکادمی است که آن را قابل اعتماد یا غیر قابل اعتماد ، جاذب یا دافع ، رعب آور یا آرام بخش ، بازدارنده یا محرک ، خلاق یا راکد و . . . می سازد و موجب می گردد ، آکادمی های یک مقطع تحصیلی ، با اینکه از یک دستورالعمل و آئین نامه آموزشی ابلاغ شده تبعیت می نمایند دارای جوی متفاوت باشند .

مشاهده شده است عواملی مانند ویژگی های مالی ، اجتماعی ، فرهنگی ، عمرانی و غیره در دو آکادمی نسبتاً نزدیک در یک مقطع تحصیلی کاملاً مشابهت داشته باشند لاکن جو حاکم بر آن ها فرق دارد . در بین دانش آموزان و کارکنان (معلمان و کادر اداری) و حتی اولیا اصطلاحاتی چون جو سالم ، جو ناسالم ، جو باز ، جو بسته ، جو مسموم و مانند آن مورد استفاده قرار می گیرد ، که به نوعی بر روابط انسانی حاکم بر آکادمیها حکایت میکند .

جو باز و سالم

: جوی است که افراد در آن احساس آزادی می نمایند و خود را در تصمیم گیری ها و سرنوشت آکادمی شریک می دانند . در این جو با اعتقاد به اجرای دستورالعمل ها و قوانین اداری شیوه های مناسب برای رشد آموزشی و تربیتی آکادمی اتخاذ می گردد . زمینه برای رشد استعدادها و خلاقیت افراد فراهم بوده و نوعی صمیمیت و احساس پشتیبانی و حمایت در محیط وجود دارد .

جو بسته و ناسالم :

جوی ست که افراد از نظر فکری و رفتاری محدودیت هایی دارند بطوریکه در داخل آکادمی نمی توانند خارج از مرز های مشخص شده اظهار نظر و رفتار نمایند . قوانین و دستورالعمل ها به صورت آزار دهنده و بازدارنده بر افراد تحمیل می شوند بطوریکه رنجش در افراد بوجود می آید . در این جو ، نه تنها خلاقیت و نوآوری افراد رشد نمی کند بلکه دردسر آور است . فرد خود را جدای از آکادمی می بیند و احساس حمایتی از آن در وی ایجاد نمی گردد .

جو مسموم :

جوی است که علاوه بر بسته بودن و عدم اعتماد ، افراد به یکدیگر مظنون هستند و به کنجکاوی در احوال یکدیگر می پردازند و ایجاد آسیب از سوی دیگران را احساس می نمایند . آسیب پذیری عاطفی ، اجتماعی و روانی در چنین جوی بسیار زیاد است . بر چسب و تهمت زدن ، کاری رایج به شمار میرود و وحشت از حضور در محیط بر افراد حاکم می گردد . نتیجه چنین جوی معمولاً خستگی ، فرسودگی و بیزاری در افراد است .

رابطه حسنه :

رابطه مثبت و هدفداری که با درک متقابل نیازها ، احساسات و عواطف یکدیگر با هم در تعامل بوده و از این رابطه نوعی احساس رضایت و خرسندی در افراد ایجاد می گردد .

درک احساسات و بیان و انتقال آن دروازه برقراری رابطه انسانی است . چه بسا انسانهای خوش قلبی که توانایی بیان و انتقال احساسات خود را به دیگر افراد ندارند و در عوض انسانهای متظاهری که با بیان احساسات خود در برقراری رابطه پیروز هستند .

بنابراین سنگ زیر بنای ایجاد روابط حسنه در یک محیط آموزشی ، شناخت نیازها و احساسات افراد و توانایی برای بیان احساسات متقابل و انتقال آن به افراد است . مدیر برای ایجاد جوی مثبت باید احساسات و عواطف افرادی که با آنها در ارتباط است را بشناسد و در روابط خود ، توجه لازم به آن احساسات را داشته باشد .

منبع: الی گشت
انتشار: 11 اسفند 1400 بروزرسانی: 11 اسفند 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1906

به "محیط های سالم و سازنده چگونه اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محیط های سالم و سازنده چگونه اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید