ماجرای پارچه های کشف شده در تخت جمشید

به گزارش آسمان فارس، جزئیات پارچه های کشف شده از دوران هخامنشی در تخت جمشید تشریح شد.

ماجرای پارچه های کشف شده در تخت جمشید

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در استان فارس به طرح ساماندهی بقایای پارچه های کشف شده از تخت جمشید و ارائه جزئیاتی درباره این امر پرداخت و اظهار کرد: حدود 90 سال قبل بین سال های 1310 تا 1318 موسسه شرق شناسی شیکاگو ضمن کاوش در تخت جمشید به یکسری از پارچه سوخته برخوردند که متعلق به دوران هخامنشی است.

حمید فدایی بیان کرد: این پارچه ها بسیار کوچک و تکه تکه هستند، اندازه این پارچه ها به زحمت به 10 سانتی متر می رسد و در آن زمان، هنگام کاوش این پارچه ها یافت شدند و از آن زمان تا به امروز در جعبه های مخصوص در موزه تخت جمشید حفاظت می شدند. مشخص نیست که این پارچه ها در کدام کاخ ها و در چه عمقی کشف شده اند.

وی ادامه داد: این پارچه ها به لحاظ تاریخی بسیار ارزشمند هستند، در برخی از منابع تاریخی از لباس های زربافت یا ابریشم بافت در تخت جمشید اشاره شده، اما اثری از این ها جز نقوش برجسته که لباس ها را نشان می دادند، وجود نداشت. وجود این پارچه ها در موزه تخت جمشید ایجاب می کرد که در قالب یک پروژه جدی بررسی شوند.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید شرح داد: فرایند آغاز پژوهش و رایزنی با پژوهشگاه میراث فرهنگی یک سال به طول انجامید، فاز نخست مطالعات آغاز شده و پارچه ها ارزیابی شدند.

فدایی گفت: پارچه ها لایه لایه باز و هر قطعه مستندسازی شده و یک شناسنامه برای هر قطعه نگاشته شده و در حال حاضر بیش از 200 قطعه سوخته پارچه شناسنامه دار شده اند. همچنین در ماه های آینده بنا است که پارچه ها ساماندهی شوند تا اینکه بدانیم این پارچه ها از چه جنسی هستند و برای دریافت دیگر جزئیات آن ها، راه درازی در پیش است.

وی دستاورد این پژوهش را کشف اطلاعاتی درباره صنعت نساجی در زمان هخامنشیان دانست و گفت: بررسی دقیق تر، دانسته های ما را نسبت به پارچه بافی در زمان هخامنشیان ارتقا می دهد، چون در حال حاضر اطلاعات بسیار کمی در این باره وجود دارد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با بیان اینکه ساماندهی این پارچه ها حداقل تا انتها سال به طول می انجامد، گفت: امیدواریم به زودی بتوانیم فازهای دیگر مطالعات را نیز آغاز کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1124

به "ماجرای پارچه های کشف شده در تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای پارچه های کشف شده در تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید