فیلم ، همسایه ها کفش هیدج می پوشند

به گزارش آسمان فارس، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: کفش های تولیدی در هیدج علاوه بر بازار داخل روانه بازار مصرف کشورهای همسایه می گردد.

فیلم ، همسایه ها کفش هیدج می پوشند

ایسنا نوشت: ناصر فغفوری در مورد خوشه کفش هیدج اظهار کرد: با فعالیت 140 واحد فراوریی، صنعتی و صنفی در هیدج، این شهر به عنوان قطب فراوری کفش کشور نام گرفته است.

این مسئول با بیان این که کفش های فراوریی در هیدج علاوه بر بازار داخل، روانه بازار مصرف کشورهای همسایه می گردد، ادامه داد: اجرای سیاست های مناسب ارزی و جلوگیری از واردات، فرصت مناسبی برای فراورینمایندگان کفش برای توسعه فعالیت ها و توجه به بازار مصرف در کشورهای خارجی ایجاد نموده است.

وی اضافه کرد: آنالیز و برطرف مسائل مرتبط با تامین تسهیلات بانکی و نظام مالیاتی از یکسو و توجه فراورینمایندگان به سلیقه بازار مصرف و افزایش کیفیت، راهگشای توسعه فعالیت های خوشه کفش استان است که در این زمینه پیگیری مجدانه خواهد شد.

فغفوری با بیان این که محصولات فراوریی در این شهرستان عمدتا کفش های بچگانه، تابستانی، زنانه و ورزشی است، توضیح داد: این خوشه یکی از خوشه های پیروز کشور است که به علت پیروزیت آن، نخستین سایت تخصصی کارگاهی ایجاد شده و در حال حاضر سالانه 9 میلیون جفت کفش توسط صنعتگران این شهر فراوری می گردد که امیدواریم با تمهیدات اندیشیده شده، این رقم در سال های آینده افزایش یابد.

فروش محصولات کفش هیدج از سالانه 600 میلیارد ریال به 1600 میلیارد ریال افزایش یافته است

ایجاد 2 هزار شغل مستقیم

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان نیز در این زمینه به ایرنا گفت: خوشه کفش هیدج در سال 95 و در ابتدای فعالیت خود 950 اشتغال مستقیم و 300 اشتغال غیرمستقیم ایجاد نموده بود که امروز این میزان به 2 هزار اشتغال مستقیم و 700 اشتغال غیرمستقیم رسیده است.

ایرج احمدی اظهار کرد: قرارداد عامل توسعه خوشه کفش هیدج در 23 فروردین 95 به صورت 36 ماهه منعقد شده بود.

وی اظهار داشت: تاکنون 80 درصد برنامه های این خوشه، عملیاتی شده و قرارداد عامل توسعه خوشه برای تحقق سایر برنامه ها تا 23 آذر امسال تمدید شد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان با بیان این که در ابتدا 142 واحد فراوری کفش در هیدج فعال بود، گفت: این واحدها پراکنده بودند که در یک محدوده، تجمیع شده و امروز بیش از 200 واحد خدماتی، فراوریی و ماشینی فعالیت نموده و سالانه 8 میلیون جفت کفش فراوری می نمایند.

وی اظهار داشت: صادرات مستقیم کفش هیدج از استان زنجان وجود ندارد اما این محصولات به وسیله استان های قم، تبریز و تهران به کشورهای دیگر صادر می گردد.

احمدی با اشاره به اقدامات حوزه بازاریابی خارجی، اظهار کرد: تور صنعتی در کشورهای ترکیه و عراق برگزار شده و بالاترین تکنولوژی ها و به روزترین مدل ها نیز به دانشگاه های این کشورها ارسال شده و کوشش های فراوانی برای یافتن بازارهای خارجی اجرا شده تا به صادرات این محصول به خصوص از مبدا استان زنجان یاری کند.

وی در مورد بِرند کفش هیدج گفت: برندی با نام هودج در دست اقدام است که مراحل نهایی برای اخذ مجوزهای لازم از سازمان های ملی را طی می نماید و در آستانه ثبت نهایی است.

احمدی بازاریابی خارجی، به روزرسانی ماشین آلات و رشد کیفیت محصولات را از دغدغه های مهم واحدهای فراوری کفش در هیدج خواند و گفت: بازاریابی خارجی برای حضور در بازار سایر کشورها و افزایش صادرات و رونق فراوری این صنعت در استان بسیار مهم است.

وی اظهار کرد: به دلیل تحریم ماشین آلات این واحدها نیز به روزرسانی نشده است و با برگزاری دوره های آموزش نرم افزاری طراحی کفش نیز برای افزایش کیفیت محصولات این واحدها کوشش می گردد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان با بیان این که قرارداد تمام عاملان توسعه خوشه های صنعتی، مدت معینی دارد، توضیح داد: البته بنا نیست با اتمام قرارداد، خوشه ها را سر خود رها کنیم و گام های پشتیبانی و حمایتی از این خوشه ها انجام می گردد.

وی ادامه داد: پشتیبانی ها در قالب بازاریابی، برگزاری دوره های آموزشی و سایر برنامه های حمایتی است.

احمدی با اشاره به میزان سرمایه گذاری در واحدهای فراوری کفش هیدج گفت: سرمایه گذاری ثابت این واحدها 250 میلیارد ریال در سال اول و 400 میلیارد ریال در سال دوم بود که امروز با جهش قابل توجهی به حدود هزار میلیارد ریال رسیده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان اظهار کرد: فروش محصولات کفش هیدج نیز از سالانه 600 میلیارد ریال به 1600 میلیارد ریال افزایش یافته است.

وی گفت: 2 واحد ماشینی در سال 95 به 13 واحد در سال 98 رسیده و اکنون فراوری 70 درصد واحدها به صورت دوخطه است.

این مسئول با بیان این که ارائه دهندگان خدمات به صنعت کفش هیدج 10 مورد است، اظهار داشت: 3 مورد نماینده توسعه بازار داخلی و فروش در تهران و یک مورد در هیدج قرار گرفته است و یک مورد نیز در زنجان در حال راه اندازی است.

در ادامه گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز زنجان را در این باره ببینید.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 584

به "فیلم ، همسایه ها کفش هیدج می پوشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم ، همسایه ها کفش هیدج می پوشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید