طی روزه داری در منزل ورزش کنید

به گزارش آسمان فارس، کسانی که به طور مداوم ورزش می نمایند باید در ماه رمضان و هنگام روزه داری هم برنامه تمرین خود را حفظ نمایند. حذف ناگهانی ورزش از برنامه روزانه و تغییر رژیم غذایی در این ماه می تواند آمادگی جسمانی فرد را به شدت تنزل دهد و با تغییرات شرایط فیزیولوژیک بدن، چاقی و مسائل دیگر را در پی داشته باشد.

طی روزه داری در منزل ورزش کنید

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

با ورزش هنگام روزه داری، از آنجا که منابع غذایی محدودی در بدن وجود دارد فرآیند چربی سوزی هم تسریع می گردد و همین مسأله دلیل مهمی برای تغییر در برنامه تمرین در این ماه است. به طور کلی در افرادی که برنامه ورزشی سنگین روزانه دارند باید در ماه رمضان حدود 30تا40 درصد از زمان و شدت برنامه های تمرین خود کم نمایند تا آسیب نبینند.

کسانی که به دنبال یک برنامه مناسب ورزشی در این زمان هستند؛ شنا، پیاده روی و دوچرخه سواری به میزان حدود 45 دقیقه در روز مناسب ترین و بی خطرترین پیشنهاد است.

مهم ترین چالش ورزشکار هنگام روزه داری، تشنگی است. مصرف قهوه و چای در وعده های سحری و افطار باعث از دست رفتن آب می گردد و بهتر است در برنامه غذایی ورزشکارانی که برنامه ورزشی جدی تری دارند، نباشد. این دسته از افراد بهتر است تمرین های خود را تا دو ساعت بعد از افطار ادامه دهند تا منابع آب و غذا دوباره بعد از شام تأمین گردد.

اما کسانی که ورزش سبک دارند، می توانند تا دو ساعت بعد از سحری هم نرمش خود را برنامه ریزی نمایند. در آغاز این ماه با احتیاط بیشتری ورزش کنید تا بدن با شرایط زمانی و تغذیه ای جدید سازگار گردد. یادتان باشد ورزش هنگام روزه داری صرفا برای حفظ آمادگی جسمانی شماست و به دنبال ارتقای آن در این دوره زمانی نباشید که ممکن است به خودتان آسیب جدی بزنید.

شیوع ویروس کرونا در این روزها هم مزید بر علت شده است تا هنگام ورزش توجه بیشتری به آمادگی جسمانی و سیستم ایمنی بدن داشته باشیم که خستگی و ضعف با ورزش سنگین می تواند ما را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهد؛ به همین دلیل بهتر است ورزش در منزل یا فضاهای باز انجام گردد.

دکتر پرهام پارسانژاد - فیزیوتراپیست / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1592

به "طی روزه داری در منزل ورزش کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طی روزه داری در منزل ورزش کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید