ساخت میز معرق هشت گوش با طرح گل و برگ قاجاری در گروه پژوهشی هنرهای سنتی

به گزارش آسمان فارس، میز معرق هشت گوش با پایه های محرابی و طرح گل و برگ قاجاری با هدف حفظ و اشاعه این هنر ارزشمند توسط هنرمندان کارگاه چوب گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ساخته شد.

ساخت میز معرق هشت گوش با طرح گل و برگ قاجاری در گروه پژوهشی هنرهای سنتی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید عبدالمجید شریف زاده رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی امروز یکشنبه 14 اردیبهشت 99 با اعلام این خبر گفت: این میز با عنوان میز بهشتی توسط افسانه اسلیمی اصفهان هنرمند این گروه ساخته شده است.

او با بیان اینکه اساس این طرح برگرفته از گل و برگ های قاجاری است که در هم تلفیق شده اند، اضافه کرد: رنگ های اصلی انتخابی در این طرح بر اساس نقاشی های پاپیه ماشه قاجاری است.

شریف زاده گفت: این صفحه میز هشت گوش بر روی دروازه های محرابی قرار می گیرد و هشت پایه که برای آن طراحی شده هرکدام محرابی را همراه دارد.

او شرح داد: مبنای کار و انتخاب این طرح میز و پایه بر اساس خلاقیت در تولید نوع اثر بوده و رنگ بندی برگ ها و گل ها در تکنیک خاص برش الوارهاست که در نوع خود اولین است.

رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی گفت: به این نوع معرق و نوع رنگ بندی، معرق نقش بندی گفته می شود زیرا نقش آفرینی در گل و برگ ها به گونه ای است که بر اساس چیدمان دو یا چند قطعه چوب و به دست آوردن نقش رگ برگ ها انجام شده است.

او خاطرنشان کرد: در ساخت این اثر از چوب های اقاقیا، کرات، توسکا، عناب، نارنج، کرات و گردو استفاده شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1010

به "ساخت میز معرق هشت گوش با طرح گل و برگ قاجاری در گروه پژوهشی هنرهای سنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت میز معرق هشت گوش با طرح گل و برگ قاجاری در گروه پژوهشی هنرهای سنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید