زمین رایگان در اختیار انبوه سازان قرار نمی گیرد

به گزارش آسمان فارس، نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران گفت: در طرح ملی تولید مسکن زمین رایگان در اختیار سازندگان قرار نمی گیرد بلکه به عنوان آورده دولت محسوب می شود.

زمین رایگان در اختیار انبوه سازان قرار نمی گیرد

ایرج رهبر، نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران در گفت وگو با خبرنگار ، بابیان اینکه در طرح ملی تولید مسکن، زمین رایگانی به انبوه سازان و یا سازندگان مسکن واگذار نمی شود، گفت: در این طرح زمین به عنوان آورده دولت ارائه می شود و سازندگان و انبوه سازان به صورت مشارکتی اقدام به ساخت واحد های مسکونی می کنند.

وی شرح داد: بعد از ساخت واحد های مسکونی در قالب طرح ملی مسکن سازندگان و دولت سهم های خود را برداشته و دولت سهام خود را از طریق صندوق پس انداز مسکن یکم در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار کرد: در اجرای این طرح، اخذ پروانه ساخت و هزینه های آن بر عهده هر دو طرف است و این موضوع که زمین به صورت رایگان برای سازندگان است؛ به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

رهبر با اشاره به اینکه ایجاد جو روانی مثبت در ایام تابستان که به عنوان فصل جابجایی ها و نقل و انتقال مستاجران محسوب می شود، می تواند بازار مسکن را آرام کند، افزود: در صورتی که در قالب طرح تولید ملی میزان عرضه در حوزه مسکن افزایش یابد، این بازار به سمت آرامش و ثبات قیمتی حرکت می کند.

وی با اشاره به اینکه دولت نباید اقدامات مقطعی و کوتاه مدت را در بازار مسکن اجرا کند، گفت: هم اکنون بازار خرید و فروش مسکن به صورت کامل در رکود رفته و همین موضوع باعث شده که بازار اجاره داغ شود، زیرا متقاضیانی که در بازار مسکن به عنوان خریدار بودند، هم اکنون به دلیل رشد قیمت مسکن به سمت بازار اجاره رفتند.

نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به اینکه هم اکنون متوسط قیمت خرید هر متر مربع مسکن 12 میلیون تومان شده است، گفت: میزان قیمت اجاره متناسب با قیمت خرید مسکن تعیین می شود؛ بنابراین دولت باید با استفاده از اقدامات مناسب و برنامه ریزی دقیق بتواند این بازار را به آرامش برساند.

رهبر در خاتمه گفت: هم اکنون صف متقاضیان برای بازار اجاره طولانی است؛ این در حالی است که ما محدودیتی برای عرضه در بازار مسکن داریم . بنابراین اگر دولت بتواند از طریق طرح تولید مسکن، میزان واحد های مسکونی استیجاری را به مرحله اجرایی برساند؛ می تواند این بازار را به آرامش برساند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 282

به "زمین رایگان در اختیار انبوه سازان قرار نمی گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمین رایگان در اختیار انبوه سازان قرار نمی گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید