راهنمای سفر با بچه ها بیش فعال ، رفتار با کودک بیش فعال در سفر

به گزارش آسمان فارس، سفر با یک کودک بیش فعال مبتلا به ADHD می تواند یک چالش باشد. مخصوصاَ زمانی که کودک بر روی صندلی ماشین و یا صندلی هواپیما باشد و اجازه جنب و جوش نداشته باشد. شما می توانید سفر با یک کودک مبتلا به ADHD را برای خود و همسفری هایتان آسان و راحت کنید اگر نکاتی مشخصی را رعایت کنید و نحوه رفتار با کودک بیش فعال را بدانید و کودک مبتلا به ADHD را برای سفر کردن آماده کنید. باید حین سفر با بچه ها بیش فعال او را مشغول نگه دارید و هر موضوعی را با آرامش بیان کنید

راهنمای سفر با بچه ها بیش فعال ، رفتار با کودک بیش فعال در سفر

1- آماده کردن کودک برای سفر

الف: به بچه ها بگید که کجا و چرا باید بروند. بچه های AHDH می توانند با تغییرات ناگهانی و تغییر در امور کارها تحت تاثیر قرار بگیرند. برای آماده کردن بچه ها برای سفر، شما باید به آنها اجازه بدهید که بدونند کجا دارند میرند و چرا آنها دارند سفر مینمایند. شما باید در کنار آنها بنشینید و یک بحث در رابطه با جایی که قرار بروند و کسانی را که قرار است ببینند داشته باشید. با این روش آنها می فهمند که چه اتفاقی در آینده قرار بیفتد.

برای مثال شما ممکن به آنها بگید که ما میخواهیم برای یک هفته بریم اصفهان و دایی سعید را ببینیم. ما میخواهیم بریم خونه آنها و خونه انها بمونیم. زمانی که ما آنجا هستیم قصد داریم که با ماشین به کنار رودخانه بریم و اوقات خوشی را با خانواده داشته باشیم.

الف: پرسید ار آنها برای همراه شدن با سفر: شما باید کودک بیش فعال یا ADHD را در برنامه ریزی سفر وارد کنید تا آنها احساس مفید بودن نمایند. شما ممکن از آنها بپرسید که چه فکری در رابطه با برنامه سفر مینمایند و آیا انها دوست دارند که چیز خاصی را در سفر ببینند. با نظراتی که میدهند بحث کنید و کوشش کنید که یک یا دوتا از آنها را در برنامه سفر قرار دهید تا آنها احساس نمایند که نظراتشان ارزشمند است.برای مثال کودک ممکن است که بپرسد که آیا آنها میتونند یک جای خاصی را ببینند یا یک غذای خاصی را در سفر بخورند. شما ممکن است که این فعالیت را در طی برنامه سفر قبول کنید.

ب: شما میتوانید اجازه بدهید که کودک از میان چند گزینه یکی را انتخاب کند برای مثال شما ممکن است که به کودک بگویید که در طول سفر یک روزش را میتوانند قایق سواری یا قایق رانی داشته باشند. شما ممکن است که بپرسید کدام روز سفر را دوست دارید که این کار را انجام دهید بنابراین انها احساس مینمایند که گزینه هایی را میتوانند انتخاب نمایند.

ج:تمرین تکینیک های آرام بخش با کودک های ADHD . شما باید در هفته ها با روزهای منتهی به سفر کودک را با تمرین تکنیک های آرام نماینده آماده کنید. شما میتوانید تمرینهای تنفس عمیق را باهم انجام دهید و یا یک جلسه ارام نماینده قبل از خواب داشته باشید که در آن یک تعداد حرکت ریلکس یوگا را انجام میدهید. شما بعلاوه میتوانید فرزندتان را به استفاده از نشانه های کلامی برای ماندن در حالت آرامش بیشتر در محیطهای تازه تشویق کنید. برای مثال شما می توانید به کودک بیش فعال آموزش دهید و برترین رفتار با کودک بیش فعال رو پیش بگیرید و در زمانی که آنها احساس استرس و دست پاچه بودن را دارند بگوید من آرام هستم یا آرامش آرامش آرامش

د: همراه بردن داروهای کودک. کودک مبتلا به ADHD باید داروهایش همراهش باشد. شما باید مطمئن بشوید که داروهای آنها برای سفر آماده شده است. بعلاوه شما میتوانید نسخه داروهای اون رو از دکترش بگیرید تا در طول سفر همراه خود داشته باشید. با این کار تهیه داروی کودک بیش فعال یا ADHD وقتی که به آن احتیاج دارد اسانتر و راحتر میگردد.شما باید مطمئن بشوید که برای تمامی طول سفر دارو همراه دارید. شما میتونید از ظرف قرص که بر روی آن برچسب روز و تعداد مصرف کودک بیش فعال ADHD را نوشته است را همراه داشت باشید تا آنها داروی کافی برای هر روز از سفر را داشته باشند. مطمئن شوید که داروها را در کیف دستی خود گذاشتهاید تا نخواهید چمدان را زیررورو کنید.

2-مشغول نگه داشتن فرزندتان در طول سفر

الف: اسباب بازی ها و بازی های مورد علاقه کودک را همراه داشته باشید. کودک های مبتلا به ADHD زمان زیادی را در هواپیما و ماشین را می گذرونند که باید یه جوری انها را مشغول نگه داشت مثلا با استفاده از اسباب بازیها و بازیهای مجذوب کننده که شما به انها میدهید و کودک میتواند با آنها بازی کند. این جوری کودک بیکار نیست و احساس خستگی در طول سفر بهش دست نمیدهد. شما ممکن بازیهایی مثل پازل و منچ، ورق، ماروپله و ... به همراه داشته باشید. شما می تونید اسباب بازی های مجذوب کنندهی که برای بازی کردن احتیاج است که کودک از دستهاش استفاده کنه را همراه داشته باشید.

ب: به کودک خود قوانین و هدایت ها سفر را یادآوری کنید. ممکن است که شما در طول راهی که دارید میرید احتیاج داشته باشید که به فرزندتان قوانین را یادآوری کنید.این کار و وقتی که اونها ساکت و ارام هستند انجام دهید و اگر دیدید که دارند پریشان و یا مضطرب میشوند توجه انها را بر اسباب بازی هایشان جلب کنید برای مثال اگر کودک آغاز کرد به بهونه گرفتن و خسته شدن شما میتونید بگید که بر روی این بازی تمرکز کن یا بیا تا باهم این پازل و حل کنیم. به این شکل هم میتونید دستورالعمل سفر را به یاد کودکتان بیاندازید: چطوری باید روی صندلی عقب ماشین با هم بازی کنیم؟ یا چطوری وقتمون رو توی هواپیما می گذرونیم؟

ج: قرار دادن زمانهای استراحت در سفر: داشتن یک برنامه فشرده در طول سفر و یا پروازهای پی در پی ممکن است که سفر را برای فرزند شما پر استرس کند. برای اینکه سفر برای شما و کودکتان راحت تر گردد سعی کنید که یک زمان استراحت در طول سفر قرار بدهید.اگر شما در حال رانندگی هستید شما ممکن است که برنامه ریزی کنید برای توقف در میانه راه و برای یک ناهار طولانی مدت یا در یک محلی برای مدت 2 ساعت استراحت کنید.اگرشما در هواپیما هستید ممکن است بعد از پیاده شدن از هواپیما یک استراحتی داشته باشید تا خودتان و کودکتان بتونید چیزی برای خوردن بگیرید. منظور این است که برنامه تان جوری نباشد که الزاما باید انرا اجرا کنید تا در سفر با بچه ها بیش فعال به مشکل بر نخورید.

د: بدنبال فرصت هایی برای بازی با فرزندتان و یا انجام حرکات فیزیکی ADHD باشید. ممکن است که این کار از شما کمی انرژی برای پیدا کردن مکان برای بازی با کودک تان بگیرد. به عنوان مثال شما باید پارک و یا محیط بیرون یک رستوران را برای بازی انتخاب کنید. اگر این کار امکان پذیر نیست بهتر است که با فرزندتان راه بروید مثلا در محیط فرودگاه آغاز به راه رفتن کنید.

ه: اجازه دهید که دیگران درباره احتیاجهای کودکتان بیش فعال یا ADHD چیزهایی را بدانند. درباره احتیاجهای کودکتان شرمسار و یا خجالتزده نشوید مخصوصاً وقتی که میدونید فرزند شما با چیزهای کوچکی که برایش مهیا میگردد خیلی ارام میگردد. در حین سفر از دیگران بخواهید که به شما و فرزندتان یاری نمایند تا سفری کم استرستر داشته باشید. اگر شما با هواپیما درحال سفر هستید در یک جای خلوت به مهماندار هواپیما بگویید که فرزنداتان بیش فعال است و احتیاج به مراقبت بیشتر دارد. بعضی از شرکتهای هواپیمایی قوانین و خطمشی مشخص دارند و اجازه میدهند که این بچه ها در هواپیما کارهای کوچکی انجام دهند تا در حین پرواز مشغول کاری باشند.

و: اگر پیشنهاد یاری شد بپذیرید. گرچه ممکن است احساس کنید تمامی کارهای کودکتان در حین سفر را باید خودتان انجام دهید اما این نکته را هم نباید فراموش کنید که باید مایل به قبول کردن یاری دیگران هم باشید. قبول کردن تمامی مسئولیتهای فرزند برای یک نفر می تواند کار بسیار سنگینی باشد و بعضی مواقع شما به یاری دیگران احتیاج دارید. شما باید یاری پدر و مادر، دیگر اعضاء خانواده و یا حتی غریبه هایی که احساس خوبی نسبت به آنها دارید را قبول کنید تا دچار فرسودگی روانی و یا ناامید شدن از فرزندتان نشوید.به عنوان نمونه شما میتونید از یاری شخصی دوست داشتنی که در کنار شما و یا فرزندتان نشسته است یاری بگیرید. و یا از همسفریتان بخواهید که سعی کند کودک بیش فعال یا ADHD را آرام نگه دارد و به اون آرامش دهد.

3-رفع تمامی مسائل سفر با بچه ها بیش فعال

الف: از یک زمان بندی مشخص بهره ببرید. سعی کنید از زمان هایی مشخص برای انجام کارهایی مشخص در حین سفر مشخص کنید. برای مثال شما می تونید در طول سفر صبحانه را هر روز در یک ساعت مشخص برای فرزندتان آماده کنید و یا یک ریلکسیشن و تمرین یوگا برای آرامش فرزندتان در زمانی مشخص انجام دهید در این صورت در آن موقع مشخص کودکتان تمرکز خود را بر روی تمرینات قرار میدهد. بعلاوه یک زمان مشخص و مشخص برای داروهای فرزندتان باید داشته باشید. سعی کنید در همان ساعاتی که در منزل به کودکتان دارو می دادید، داروها را بدهید.

ب: اگر کودک بیش فعال یا ADHD خودسری کرد ورزش های ارام نماینده را انجام دهید. اگر رفتار کودکتان بد شد و خودسری کرد او را تشویق به انجام حرکات آرام نماینده کنید. با این روش آن ها می تونند احساساتشان را کنترل نمایند و وقتی که از خانه دور هستند کمتر نگران شوند و شما هم برای تشویق آن ها می توانید این حرکات را انجام دهید. برای مثال وقتی کودکتان در صبح آغاز به ناراحتی و نگرانی کرد شما باید کنار هم بنشینید و نفس هایی عمیق بکشید و یا زمانی که در هواپیما از پرواز طولانی پریشان و خسته شده است شما باید به همراه او حرکات یوگا انجام دهید تا او خودش را کنترل کند و یهترین رفتار با کودک بیش فعال را داشته باشید.

ج: ستایش فرزند وقتی رفتار خوبی دارد. شما همواره باید رفتار مثبت فرزندتان را با استفاده از ستایش کردن و تشویق او تقویت کنید، به خصوص وقتی که او از محیط همیشگی خود بیرون است و در یک محیط تازه قرار گرفته است و در حال سفر با بچه ها بیش فعال خود هستید. از ستایش لفظی بهره ببرید تا آن ها بفهمند که کار درستی را انجام میدهند مثلا بگید کارت درسته یا امروز خیلی خیلی خود بود بعلاوه می تونید به او جایزه بدهید مثلا رفتن به یک جای خیلی خاص و یا خرید یک خوراکی خوشمزه برای او تا به او بفهمانید که قدردان رفتار خوب او هستید و برترین رفتار با کودک بیش فعال رو پیش بگیرید.

منبع: همگردی
انتشار: 28 دی 1401 بروزرسانی: 28 دی 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2126

به "راهنمای سفر با بچه ها بیش فعال ، رفتار با کودک بیش فعال در سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر با بچه ها بیش فعال ، رفتار با کودک بیش فعال در سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید