راستی آزمایی آمار بیکاری در همدان

به گزارش آسمان فارس، محسن قراگوزلو- همدان ـ خبرنگار:اعلام نرخ بیکاری 1/6 درصدی در فصل بهار در استان همدان واکنش های مختلفی بین مردم و مسئولان داشته است. افرادی که در خانواده خود 2 یا 3 جوان تحصیلکرده بیکار دارند دائما از خود می پرسند چگونه در این وضعیت مالی در همدان کار مناسب برای جوانان ایجاد شده است که نرخ بیکاری در همدان کمتر از میانگین کشوری شده است؟

راستی آزمایی آمار بیکاری در همدان

پرسش نامه های نمونه گیری در 2 استان همدان و سیستان و بلوچستان را با حضور در مراکز استان ها، برای آنالیز و صحت آمار اشتغال و نرخ بیکاری استان های یادشده راستی آزمایی نموده و نتیجه را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کردیم.

  • از آمارها تا واقعیت

امیر خجسته، نماینده همدان و فامنین در مجلس و نایب رئیس کمیسیون اصل نود، برای رسیدگی به شکایات مردمی، رئیس مرکز آمار ایران و همکارانش را به همراه معاونان آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونان وزارتخانه صمت به کمیسیون اصل نود مجلس فراخواند. در این جلسه که هفته گذشته در محل کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی تشکیل شد، کارشناسان و اعضای مرکز پژوهش های مجلس نیز حضور داشتند. خجسته در ابتدا اعلام کرد آمارها یک چیز را نشان می دهند و واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد. چگونه است که مردم بیکاری و مسائل مالی را با تمام وجود احساس می نمایند و زیر فشار این مسائل قرار دارند، اما رئیس جمهوری و استانداران از رونق اشتغال و کاهش تعداد بیکاران یاد می نمایند؟

وی در مورد آنالیز آمارهای واقعی اشتغال شرح داد: طی اعلام مرکز آمار در بهار 98 نسبت به فصل مشابه در سال گذشته جمعیت غیرفعال کشور 840 هزار نفر افزایش داشته است در حالی که به طور متوسط طی 3 سال منتهی به بهار 97 جمعیت غیرفعال هر سال 275 هزار نفر کاهش را نشان می دهد. نماینده همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان این که گزارش مرکز آمار در مورد نرخ اشتغال شبهه ناک است، اضافه کرد: این تغییرات غیرمنتظره سبب شد به رغم شواهد موجود در بخش حقیقی و فراوری اقتصاد و پیش بینی نهادهای بین المللی بر افزایش نرخ بیکاری در سال 98 به بالای 14 درصد، این نرخ از 1/12 درصد در بهار 97 به 10/8 درصد در بهار 98 کاهش یابد.

  • استانداردهای جهانی

جواد حسین زاده، رئیس مرکز آمار ایران، اعلام کرد: طرح آمارگیری از نیروی کار مطابق با طرح ها و استانداردهای جهانی است و ما با مراجعه به بخشی از جامعه این آمار را جمع آوری می کنیم. ما در این آمارگیری به یک درصد از خانوارها مراجعه می کنیم و اطلاعات و آمارهای خانوار با استفاده از تبلت و به صورت آنلاین ثبت می گردد. محسون، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ها، در این جلسه گفت: در این آمارگیری حداقل واحد انجام کار یک ساعت کار در هفته مرجع در نظر گرفته می گردد. همچنین بیکار کسی تعریف می گردد که در 4 هفته منتهی به هفته مرجع دنبال پیدا کردن کار باشد، در زمان آمارگیری دنبال کار بودن خود را اظهار نموده باشد و در هفته مرجع حتی یک ساعت کار هم ننموده باشد. از طرفی دیگر اگر کسی یک ساعت هم کار نموده باشد پس در حجم کار اجرا شده در کشور موثر است و این موضوع ارتباطی با ایجاد شغل ندارد.

  • قانع نشدن کمیسیون

در خاتمه این جلسه خجسته اظهار داشت: مسئولان اگر نرخ بیکاری را معرفی می نمایند، نرخ اشتغال ناقص و دلایل کاهش جمعیت فعال و ناامید شدن جوانان از پیدا کردن حتی کارهایی با درآمد پایین را نیز ذکر نمایند. وی با اعلام این که اعضای کمیسیون اصل نود از پاسخ مرکز آمار قانع نشدند، گفت: کمیته ای از سوی کمیسیون اصل نود و با بهره گیری از کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تشکیل خواهد شد تا به صورت تصادفی مستندات و پرسش نامه های نمونه گیری را در 2 استان همدان و سیستان و بلوچستان با حضور در مراکز استان ها، برای آنالیز و صحت آمار اشتغال و نرخ بیکاری استان های مذکور راستی آزمایی کند و نتیجه را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

  • واکنش استاندار

استاندار همدان در نشست خبری به مناسبت هفته دولت با بیان این که نرخ بیکاری 1/6 درصد به معنی وجود بیش از 50 هزار نفر بیکار در استان همدان است، گفت: تشکیک در آمار رسمی کشور همان چیزی است که رسانه های بیگانه دنبال می نمایند. نرخ بیکاری 1/6 درصد به معنی وجود 53 تا 54 هزار بیکار در استان همدان است و قطعاً نباید احساس گردد که بیکاری وجود ندارد. سیدسعید شاهرخی با بیان این که باید برای جلوگیری از اشتباه، ملاک حرف زدن و تحلیل ها را آمارهای رسمی قرار دهیم، اضافه کرد: گفتن این مسائل که مردم را در خیابان دیدم بیکار و ناراحت هستند چندان در بحث اشتغال مبنا ندارد. وی با اشاره به این که از وضعیت نرخ بیکاری استان و وجود بیش از50 هزار بیکار در استان راضی نیستیم، ادامه داد: با توجه به این که علم آمار رشته ای پیچیده و دارای چارچوب است، نهادینه کردن این آمار سواد آماری می خواهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 397

به "راستی آزمایی آمار بیکاری در همدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راستی آزمایی آمار بیکاری در همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید