خبرنگاران راه اندازی دو بازار گوهرسنگ در خراسان رضوی

به گزارش آسمان فارس، مشهد- خبرنگاران- معاون هماهنگی امور مالی استانداری خراسان رضوی گفت: راه اندازی دو مکان در مشهد و منطقه مرزی دوغارون برای بازار فرآوری و فروش گوهرسنگها به تصویب سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) رسیده است که به زودی محل آنها نهایی می گردد.

خبرنگاران راه اندازی دو بازار گوهرسنگ در خراسان رضوی

علی رسولیان یکشنبه شب در نشست ویدیو کنفرانسی با مدیریت ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) و مدیران دو استان خراسان رضوی و اصفهان و بعضی تشکلهای مرتبط با گوهرسنگها اضافه نمود: مشهد مقدس از سوی یونسکو به عنوان شهر جهانی گوهرسنگها انتخاب شده است که نشان از توان بالای این شهر در صنعت مزبور دارد.

وی ادامه داد: در این راستا سه هنرستان تراش سنگهای قیمتی و دو موزه سنگ در خراسان رضوی وجود دارد و مرکز ملی گوهرسنگها در فضایی به وسعت هفت هزار مترمربع و مرکز نوآوری جواهرات و گوهرسنگها در فضایی به گستره 600 مترمربع در حال ساخت است.

معاون استاندار با اشاره به وجود 840 نفر آموزش دیده در صنعت گوهر یا سنگ تراشی در خراسان رضوی گفت: یک مرکز گوهرشناسی در استان وجود دارد که تنها پژوهشکده سنگ در کشور است و علاوه بر این 670 مغازه سنتی در حوزه تراش و فروش سنگهای قیمتی در بازار رضا واقع در پیرامون حرم مطهر رضوی فعال هستند.

رسولیان اضافه نمود: خراسان رضوی از ظرفیت بالایی در زمینه گوهرسنگها و فراوری زیورآلات آنها برخوردار است که احتیاج به توجه ویژه و توسعه این ظرفیتها یا بهبود فعالیتها در این زمینه دارد.

وی ادامه داد: به منظور ایجاد بازارچه فروش سنگهای قیمتی در مشهد هفت مکان در نظر گرفته شد که پس از بازدید کارشناسان از آنها چهار مکان مورد توجه نهاده شد که در شان مشهد مقدس و ایمیدرو به عنوان یک مکان بااستعداد و توانمند باشد و بتوان اهداف عالی در زمینه توسعه صنعت گوهرسنگها را تامین کرد.

معاون هماهنگی امور مالی استانداری خراسان رضوی طبقه چهارم یا طبقه منهای یک ساختمانی در بوستان کوهسنگی، ساختمانی تحت عنوان چشم و چراغ شامل دو طبقه و 35 مغازه در میدان گنبد سبز و نزدیک حرم مطهر رضوی، طبقه منهای یک مجتمع تجاری مجد، ساختمان توس با 30 مغازه در میدان شهدا را چهار مکانی برشمرد که برای راه اندازی بازارچه گوهرسنگها در نظر گرفته شده است.

رسولیان اضافه نمود: در حال مذاکره با صاحبان این مکانها در مشهد هستیم تا یکی از آنها برای راه اندازی بازارچه گوهرسنگها نهایی گردد.

وی تاکید نمود: راه اندازی بازارچه گوهرسنگها در مشهد احتیاجمند توجه و حمایت ویژه ایمیدرو است تا بتوان یک بازار قوی برای این صنعت راه اندازی کرد زیرا بازار فعلی گوهرسنگها در مشهد سنتی و کوچک است که اهداف عالیه در توسعه این صنعت را تامین نمی نماید.

معاون هماهنگی امور مالی استانداری خراسان رضوی گفت: در مرز دوغارون نیز با توجه به ظرفیت بالای کشور افغانستان در زمینه فراوری و تراش سنگهای قیمتی، بازارچه مرزی این منطقه محل مناسبی برای اختصاص تراش و فرآوری سنگهای قیمتی و فروش یا حتی صادرات آنهاست.

رسولیان اضافه نمود: مقرر شد بازدید لازم از بازارچه مرزی دوغارون انجام گیرد تا مقدمات لازم برای اختصاص بخشی از آن به گوهرسنگها فراهم گردد.

شورایعالی سیاستگزاری صنعت گوهرسنگها با حضور معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و نیز تشکل های معدنی و گوهرسنگها در امسال تشکیل شد که ایمیدرو در این زمینه، امر آموزش، اکتشاف، زیربنا، تسهیلات و راهبرد را هدفگذاری می نماید.

تیرماه امسال کارگروه بازارچه گوهرسنگهای قیمتی در مشهد با حضور مدیرعامل ایمیدرو در مشهد تشکیل شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1158

به "خبرنگاران راه اندازی دو بازار گوهرسنگ در خراسان رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران راه اندازی دو بازار گوهرسنگ در خراسان رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید