جزییات آیین نامه جدید اهدای عضو از فرد زنده

به گزارش آسمان فارس، رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت ضمن تشریح جزییات آیین نامه جدید پیوند عضو از افراد زنده، گفت: موافقیم که برای اهداکنندگان کلیه، مشوق هایی به صورت رسمی و نظام مند در نظر گرفته گردد.

جزییات آیین نامه جدید اهدای عضو از فرد زنده

دکتر مهدی شادنوش در گفت وگو با خبرنگاران، درباره جزییات آیین نامه اهدای عضو از فرد زنده، گفت: در کل سال هایی که اهدای عضو از فرد زنده اتفاق می افتاد، آیین نامه ای جامع در این حوزه نداشتیم که جهت راه را مشخص کند و بیشتر به صورت بخشی در این زمینه عمل می شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر آیین نامه ای از سوی وزارت بهداشت تدوین و ابلاغ شده است که تاییدیه تمام فعالان عرصه اهدای عضو را دارد و قرار است از این پس بر اساس آن عمل گردد، اضافه کرد: طبق این آیین نامه ما از مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت به صورت متمرکز کار تخصیص عضو را انجام می دهیم. درست است که انجمن حمایت از بیماران کلیوی در سراسر کشور یاری می نماید و در کنار ما همکاری دارند، اما تخصیص نهایی عضو از سوی مرکز مدیریت پیوند و بیماری های وزارت بهداشت به صورت متمرکز انجام می گردد.

شادنوش با بیان اینکه هدف از تدوین آیین نامه اهدای عضو از فرد زنده این بود که اشراف بیشتری بر این حوزه داشته باشیم و از تخلفات احتمالی پیشگیری کنیم، ادامه داد: اهدای عضو از فرد زنده فقط برای کلیه انجام می گردد. در حال حاضر حدود 8600 نفر احتیاجمند پیوند کلیه در لیست انتظا داریم. البته باید کوشش کنیم که اهدای عضو از فرد مرگ مغزی را افزایش دهیم. در حال حاضر 60 درصد از پیوندهای ما به وسیله اهدای از مرگ مغزی است و 40 درصد هم از فرد زنده بوده است. با فرهنگسازی که در این زمینه در حال وقوع است، امیدواریم اهدای از مرگ مغزی بیشتر گردد.

وی با بیان اینکه البته احتیاج بود تا در حوزه اهدای عضو از فرد زنده نظارت بیشتری اتفاق افتد، گفت: بعضا اظهاراتی درباره بعضی تخلفات در این حوزه مطرح می شد که با این اقدام، می توان از آن ها جلوگیری کرد.

شادنوش درباره نحوه نظارت بر پدیده هایی مانند کلیه فروشی، گفت: به هر حال نمی گردد که تخلف را به صفر رساند، اما می توانیم آن را تا حد زیادی کنترل کنیم. امیدواریم با رویه ای که در پیش گرفته ایم و با ابلاغ این سند، این تخلفات کاهش یابد. البته از سوی بعضی مراکز تحت فشار هستیم که این کار نباید در وزارت بهداشت متمرکز گردد، اما اگر بخواهیم مدیریت بیشتر و درستی اعمال کنیم، باید نسبت به این فرآیند دقت بیشتری داشته باشیم.

رییس مرکز پیوند و مدیریت بیماری های وزارت بهداشت با بیان اینکه وزارت بهداشت یقینا با خرید و فروش عضو مخالف است، گفت: این اقدام را اخلاقی و انسانی نمی دانیم، اما اینکه مشوق هایی وجود داشته باشد که به صورت رسمی و نظام مند برای اهداکنندگان انجام گردد، حتما موافقیم و به دنبال آن هم هستیم؛ چراکه به هر حال فرد اهداکننده عضو تا مدتی از کار افتادگی دارد و ممکن است اشتغالش تحت الشعاع قرار گیرد. از طرفی کشورهای دیگر هم تجاربی در این زمینه دارند. به عنوان مثال در بعضی کشورها اهداکننده را برای بقیه عمرش تحت پوشش بیمه برده و مشوق هایی را برایشان در نظر می گیرند.

شادنوش تاکید نمود: ما هم اگر چنین مشوق هایی را برای جبران مسائل فرد اهداکننده، پیش بینی کنیم که به صورت رسمی، نظام مند و تحت نظارت به وی ارائه گردد، بسیار خوب است و وزارت بهداشت هم با این اقدام موافق است.

وی تاکید نمود: خریدو فروش عضو تخلف است و اگر گزارشی در این باره داشته باشیم، پیگیری و برخورد می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 417

به "جزییات آیین نامه جدید اهدای عضو از فرد زنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات آیین نامه جدید اهدای عضو از فرد زنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید