ثبت نام لاستیک سهمیه ای، ضوابط، شرایط

به گزارش آسمان فارس، همزمان با شروع تحریم های مالی، شرایط در بازار تایر و لاستیک ایران نیز برهم خورد.

ثبت نام لاستیک سهمیه ای، ضوابط، شرایط

همزمان با شروع تحریم های مالی، شرایط در بازار تایر و لاستیک ایران نیز برهم خورد. قیمت تایر های خارجی به واسطه کمبود واردات افزایش یافت. بعلاوه فراوریکنندگان داخلی نیز با معضلاتی در زمینه فراوری روبرو شدند. نتیجه این مشکل، کمبود تایر در بازار و افزایش شدید قیمت آن بود. راه چاره وزارت صمت برای این معضل، ثبت نام لاستیک دولتی یا همان ثبت نام لاستیک سهمیه ای بوده است.

ثبت نام لاستیک سهمیه ای روشی برای مدیریت بازار لاستیک است. بر این اساس بخشی از فراوریات تایرسازان دولتی با نرخ دولتی روانه بازار می گردد تا تقاضای مصرف کنندگان پاسخ داده گردد. البته شرایط ثبت نام لاستیک دولتی خاص است و هر مالک خودرو در طول یکسال قادر است یکبار از سهمیه خود استفاده کند. بخش دیگر فراوریات این شرکت ها نیز با قیمت آزاد در بازار فروخته خواهد شد.

جدول قیمت ثبت نام لاستیک دولتی:

شرایط ثبت نام لاستیک دولتی در خصوص تمامی شرکت های فراوریکننده لاستیک یکسان است. با این حال ضروری است تا متقاضیان خرید لاستیک دولتی، در خصوص کم و کیف این شرایط اطلاع دقیق داشته باشند. پس اگر قصد دارید از شرایط ثبت نام لاستیک دولتی اطلاع کسب کنید، تا خاتمه متن با ما همراه باشید.

چگونه برای ثبت نام لاستیک دولتی اقدام کنیم؟

برای ثبت نام لاستیک سهمیه ای، دو راه مراجعه حضوری و مراجعه آنلاین پیش روی شما است.

خرید حضوری

در روش مراجعه حضوری، مالک خودرو می تواند به کنندگی فراوریکننده لاستیک داخلی در اقصی نقاط کشور مراجعه کند و از آن ها درخواست خرید لاستیک دولتی داشته باشد. در روش مراجعه حضوری، می توان حداکثر دو حلقه لاستیک دولتی به صورت سالیانه دریافت کرد.

هرکدام از فراوریکنندگان لاستیک داخلی اعم از ایران تایر، یزد تایر، کویر تایر و شاخص لیستی از کنندگان خود را در وب سایت رسمی خود ارائه نموده اند؛ بنابراین اگر قصد دارید لاستیک دولتی را به وسیله مراجعه حضوری دریافت کنید، بایستی به وب سایت رسمی شرکت های فراوریکننده تایر مراجعه کنید و در خصوص نزدیک ترین کنندگی به محل سکونت خود اطلاع کسب کنید.

نکته ای که در خصوص ثبت نام لاستیک سهمیه ای به روش حضوری وجود دارد، موجودی لاستیک در بازار است. موجودی لاستیک دولتی در بازار محدود است و امکان دارد در زمان مراجعه شما، سایز لاستیک مد نظر در کنندگی موجود نباشد. به طور معمول موجودی لاستیک های پر استفاده که مربوط به رینگ های 13، 14 و 15 اینچی هستند در زمان کوتاهی تمام می گردد؛ بنابراین ضروری است تا پیش از مراجعه به کنندگی های توزیع تایر برای خرید حضوری لاستیک دولتی، از موجودی انبار آن ها اطلاع کسب کنید.

خرید غیرحضوری

راه دیگری برای بهره مندی از شرایط ثبت نام لاستیک دولتی وجود دارد که این راه، ثبت نام به روش آنلاین است. در روش آنلاین علاوه بر آن که به حضور فیزیکی احتیاج ندارید، تعداد لاستیک بیشتری نیز دریافت می کنید. در روش آنلاین ثبت نام لاستیک دولتی، سالانه چهار حلقه لاستیک به هر مالک خودرو اعطا می گردد؛ بنابراین با استفاده از روش آنلاین، دو حلقه لاستیک بیشتر دریافت خواهید کرد.

در روش ثبت نام آنلاین، بایستی به وب سایت شرکت های فراوریکننده لاستیک داخلی مراجعه کنید و اطلاعات خود را در آن ها ثبت نمایید. با این حال روش آنلاین نیز محدودیت های خاص خود را دارد. شرایط ثبت نام لاستیک دولتی در روش آنلاین و حضوری همانند یکدیگر است و محدودیت عرضه در این روش نیز وجود دارد. به عبارت دیگر موجودی لاستیک دولتی هر شرکت فراوریکننده تنها برای زمان محدودی در دسترس خریداران واقع شده است و پس از آن تمام می گردد. در نتیجه اگر قادر به ثبت نام لاستیک دولتی نشوید، بایستی زمانی دیگر را برای مراجعه مجدد به سایت شرکت فراوریکننده لاستیک انتخاب کنید.

پس از ثبت نام پیروز در سامانه های ارائه لاستیک دولتی و پرداخت هزینه ها، بایستی یک کنندگی را برای تحویل لاستیک انتخاب کنید یا تایر های خریداری شده را به صورت پستی تحویل بگیرید. مدت زمان تحویل لاستیک های دولتی به خریداران یک هفته اعلام شده است، اما امکان دارد تحویل نهایی لاستیک ها بیش از این زمان طول بکشد. در حال حاضر مشتریان می توانند با مراجعه به سایت شرکت های کویر تایر و شاخص، نسبت به ثبت نام لاستیک سهمیه ای اقدام کنند. در ادامه می توانید با کلیک بر لینک های ارائه شده، وارد سایت ثبت نام لاستیک دولتی شوید.

مدارک لازم برای ثبت نام لاستیک دولتی

برای ثبت نام لاستیک دولتی به روش آنلاین، ضروری است تا تصاویر مدارک خود و بعلاوه اتومبیل خود را اسکن نمایید. این تصاویر بایستی هنگام ثبت نام آنلاین، در وب سایت خودرو بارگزاری شوند.

برای ثبت اسکن مدارک خودرو در وب سایت فروشندگان لاستیک، بایستی نکاتی را مد نظر داشهت باشید. نخست آن که مشخصات مالک خودرو با مشخصات کارت ملی کاملا یکسان باشد. بعلاوه حجم تصاویر بایستی کاسته گردد. به طور مرسوم تصاویری با حجم بیش از 100 کیلوبایت، در وب سایت فروشندگان لاستیک بارگزاری نمی شوند. مدارک مورد احتیاج برای ثبت نام لاستیک سهمیه ای به توضیح زیر هستند:

اسکن پشت و روی کارت ملی

تصویراسکن پشت و روی کارت خودرو

اسکن سایر مدارک خودرو همانند برگ سبز و بیمه نامه شخص ثالث

نکات خرید لاستیک دولتی

در بخش مراحل ثبت نام لاستیک دولتی، به آنالیز تک تک شرایط این خواسته خواهیم پرداخت. با این حال مهم ترین شرط از بین شرایط خرید لاستیک دولتی، محدودیت تعداد آن است. همان گونه که قبلا اشاره کردیم، خرید لاستیک سهمیه ای به صورت حضوری شامل دو حلقه در سال می گردد. به عبارت دیگر اگر قصد خرید لاستیک دولتی به صورت حضوری را داشته باشید، تنها دو حلقه تایر با نرخ دولتی شامل حال شما خواهد شد.

این تعداد در روش خرید آنلاین به چهار حلقه افزایش می یابد؛ بنابراین اگر تمایل به خرید یک ست کامل لاستیک برای اتومبیل خود را دارید، بایستی از روش آنلاین نسبت به ثبت نام لاستیک سهمیه ای اقدام نمایید.

در بعضی استان ها، سامانه هایی برای مراجعه ساکنین آن استان و دریافت کالا های ضروری با نرخ دولتی طراحی شده است. این سامانه ها امکان خرید لاستیک دولتی را نیز برای متقاضیان فراهم آورده اند. البته این سامانه تنها به ساکنین آن استان خدمات ارائه می دهد و برای تمامی مشتریان در دسترس نیست.

قیمت لاستیک دولتی چقدر با قیمت بازار آزاد تفاوت دارد؟

یکی از بخش های مهم شرایط خرید لاستیک دولتی برای متقاضیان، اختلاف قیمت میان این لاستیک ها با نرخ بازار آزاد است. برای اختلاف قیمت لاستیک دولتی و لاستیک آزاد نمی توان نرخ دقیقی ذکر کرد. هرکدام از فراوریکنندگان جدول قیمت متفاوتی را برای محصولات خود ارائه نموده اند؛ بنابراین اختلاف رقم بین محصولات هر فراوریکننده نسبت به دیگری فرق دارد. با این حال می توان گفت که نرخ لاستیک سهمیه ای در مقایسه با لاستیک آزاد حدود 20 درصد تفاوت دارد؛ بنابراین با خرید چهار حلقه لاستیک دولتی تخفیف نهایی خرید شما افزایش خواهد یافت.

جمع بندی، لاستیک دولتی بخریم یا نه؟

ثبت نام لاستیک دولتی رویه ای ارزان برای مالکان خودرو ها در این شرایط مالی است. با این حال دسترسی به لاستیک دولتی چندان آسان نیست. نخست آن که سامانه ثبت نام لاستیک سهمیه ای برای تمامی روز ها در دسترس مشتریان قرار ندارد. گاهی اوقات سامانه ها از دسترس خارج می شوند و مشتری تا مدت ها امکان دسترسی به لاستیک دولتی را نخواهد داشت.

علاوه بر موارد یاد شده، تحویل لاستیک دولتی به خصوص در روش ثبت نام آنلاین، چندان سریع صورت نمی گیرد. ممکن است مدتی را برای دریافت لاستیک های خود معطل بمانید؛ بنابراین بسیاری از مصرف کنندگان ترجیح می دهند تا با استفاده از روش ثبت نام حضوری لاستیک سهمیه ای، دو حلقه تایر با نرخ دولتی دریافت کنند. در صورت تمایل، آن ها می توانند دو حلقه تایر دیگر را با نرخ آزاد خریداری کنند.

هنگام خرید لاستیک دولتی، بایستی به اختلاف قیمت ها توجه داشته باشید. اختلاف قیمت بازار و نرخ دولتی بعضی برند ها چندان چشمگیر نیست. از این رو به راحتی می توانید تایر مورد نظر خود را از بازار تهیه نمایید. با این حال اگر در پی نوع خاصی از تایر هستید که اختلاف قیمت بازار و نرخ سهمیه ای آن زیاد است، چاره ای جز ثبت سفارش و انتظار برای دریافت لاستیک های خود نخواهید داشت.

سوالات متداول

خرید لاستیک دولتی به چه روشی صورت می گیرد؟

برای خرید لاستیک دولتی دو روش پیش روی شما واقع شده است. روش نخست خرید تایر به صورت حضوری از توزیع کنندگان این کالا است. در روش دوم می توانید با مراجعه به وب سایت فراوریکنندگان تایر، لاستیک سهمیه ای را به صورت آنلاین سفارش دهید.

قیمت لاستیک دولتی چقدر با نرخ بازار تفاوت دارد؟

قیمت لاستیک دولتی بین 10 الی 30 درصد با نرخ بازار آزاد تفاوت دارد. این تفاوت با توجه به هر برند و نوع لاستیک متغیر است.

آیا لاستیک دولتی همواره در دسترس مشتری واقع شده است؟

خیر. خرید لاستیک دولتی در تمامی اوقات امکان پذیر نیست. سامانه های ثبت نام لاستیک سهمیه ای تنها در بعضی مواقع در دسترس مشتریان قرار دارند.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرارو
انتشار: 13 مرداد 1402 بروزرسانی: 13 مرداد 1402 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2207

به "ثبت نام لاستیک سهمیه ای، ضوابط، شرایط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت نام لاستیک سهمیه ای، ضوابط، شرایط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید