ثبت جهانی طاق بستان بر هر پروژه ای ارجحیت دارد

به گزارش آسمان فارس، ایرنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست رسیده، ثبت جهانی طاق بستان بر هر پروژه ای ارجحیت دارد.

ثبت جهانی طاق بستان بر هر پروژه ای ارجحیت دارد

رضا سامه، مدیرکل امور پایگاه های ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سفر به استان کرمانشاه در جلسه با شهردار کرمانشاه در خصوص پروژه تله کابین اظهار کرد: افق ما برای طاق بستان ثبت جهانی آن است و در خصوص یک موضوع حقوقی دنبال راهکار کارشناسی هستیم و از فرصت گفت و گو برای حل این مشکل استفاده می کنیم.

وی با اشاره به اینکه مسئولیت هایی بر عهده ما است که از ضوابط متقن و قوانین تعیین که نشات گرفته و ماهیت وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر مبنای این قوانین شکل گرفته، گفت: در موضوع تله کابین طاق بستان با عرصه ای روبرو هستیم که کاملا فرق دارد و افق ما برای این اثر تاریخی ثبت جهانی است.

سامه با بیان اینکه افزایش تعداد ثبت های جهانی علاوه بر ارتقای منزلت و جایگاه کشور، رونق گردشگری را نیز در پی دارد، توضیح داد: طاق بستان برای ثبت جهانی دست به نقد است و با یک همت می تواند استانداردهای ثبت جهانی را کسب کند و باید ضمن حفاظت از اثر موانع را برطرف و شرایط را آماده ثبت جهانی کنیم. الان در مجموعه طاق بستان گرفتاری هایی داریم که اگر برطرف نشوند امکان ثبت وجود ندارد، در کنار اینها اگر یک پروژه تازه را آغاز کنیم به این مسائل اضافه می گردد.

مدیرکل امور پایگاه های ملی و جهانی میراث فرهنگی کشور با طرح این پرسش که آیا ثبت جهانی اساساً اولویت استان و دولت هست یا نه؟ اظهار کرد: آیا ما منافع بلند مدت کشور و استان را باید فدای یک اتفاق کنیم. در سایت های تاریخی برای اجرای هرگونه تاسیسات قائل به بازگشت پذیری هستیم که بگردد سریع به حالت قبل بازگشت و اصولا احداث تاسیسات سنگین و غیر قابل بازگشت در دستور کار نیست.

سامه با تاکید بر اینکه احداث تله کابین در طاق بستان نیازمند آنالیز دقیق است، گفت: اگر ما مجوز دادیم و یونسکو تله کابین را به عنوان مانع ثبت جهانی مطرح نمود، تکلیف چیست؟ ما باید دقت کنیم که دچار خطایی نشویم آیندگان ما را نبخشند و با آنالیز کارشناسی کامل سطح مغایرت تله کابین با ثبت جهانی طاق بستان نظر نهایی خود را در آینده نزدیک برای احداث یا ممانعت از آن اعلام می کنیم.

منبع: همگردی
انتشار: 21 آبان 1401 بروزرسانی: 21 آبان 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2094

به "ثبت جهانی طاق بستان بر هر پروژه ای ارجحیت دارد" امتیاز دهید

1 کاربر به "ثبت جهانی طاق بستان بر هر پروژه ای ارجحیت دارد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جهانی طاق بستان بر هر پروژه ای ارجحیت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید