تاریخچه، موقوفات و اسناد عزاداری در حرم امام رضا (ع)

به گزارش آسمان فارس، حرم مطهر امام رضا (ع) از جمله مکان های مذهبی کشورمان است که مراسم های عزاداری از جمله مراسم عزاداری دهه آخر صفر با آداب خاصی در آن اجرا می شده که در این زمینه اسنادی در موزه آستان موجود است.

تاریخچه، موقوفات و اسناد عزاداری در حرم امام رضا (ع)

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، زنده نگه داشتن شعائر و مراسم مذهبی یکی از ابزار های مبارزه با تهاجم فرهنگی است و بی شک سنت حسنه وقف از راه های حفظ این شعائر است. با توجه به تأکید پیامبر اسلام (ص) و اهل بیت ایشان به مسئله وقف می توان به جایگاه و نقش وقف در پویایی جامعه اسلامی پی برد .

شیعیان که در طی قرن ها از آزادی عمل برای اجرای مراسم عزاداری برخوردار نبودند پس از به دست دریافت قدرت سیاسی به منظور کسب ثواب دنیوی و اخروی اموال زیادی را وقف برگزاری این مراسم کرده و برای زنده نگه داشتن شعائر دینی تلاش کردند. یکی از مکان های برگزاری مراسم عزای اهل بیت حرم ائمه معصوم علیه السلام است. در ایران نیز برگزاری مراسم سوگواری و ذکر مصیبت به مناسبت های مختلف در حرم مطهر امام رضا (ع) از قدیم مرسوم بوده و در ایام وفات ائمه اطهار (ع) به خصوص ماه های محرم، صفر، رمضان و ایام فاطمیه این مجالس برگزار می شد و روضه خوانان، نوحه خوانان و خطبای آستان قدس در دارالضیافه، دارالذکر، دارالحفاظ یا ایوان طلا به ذکر مصیبت می پرداختند .

در این مراسم ها دستوراتی نیز توسط متولی باشی یا نایب التولیه به تحویل داران کلید و دربان باشیان برای برپایی مراسم بر مبنای برخی موقوفات داده شده است. در مجموعه اسناد ارزشمند مدیریت امور اسناد و مطبوعات صدها سند مرتبط با برگزاری این مراسم از محل مصارف موقوفات موجود است که ما را با وضعیت و برگزاری این مراسم آشنا می کند.

تاریخچه پذیرایی، زمان، مکان و هزینه های برگزاری مراسم دهه آخر ماه صفر در حرم امام رضا(ع)

سالم حسین زاده شورجانی سرپرست اسناد آستان قدس رضوی درباره این اسناد می گوید: این اسناد مکتوب به جای مانده از تشکیلات اداری آستان قدس، در بردارنده اطلاعاتی درباره چگونگی پذیرایی، زمان، مکان و هزینه های برگزاری مراسم دهه آخر ماه صفر در بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) است .

وی برپایی با شکوه مراسم سوگواری این دهه را در این آستان مقدس نشان دهنده توجه خاص به این ایام در طول تاریخ عنوان کرده و خطبه خوانی، شمع گردانی و روضه خوانی در حرم مطهر رضوی را از جمله مهم ترین مراسم این ایام ذکر می کند. در میان مراسم خطبه خوانی و ذکر مصیبت، خطبه خوانی شب های شهادت حضرت امام رضا(ع) و شهادت امام حسین(ع)، دارای تشریفات خاص و ویژه ای بوده و آنچه وی بدان اشاره می کند برگزاری این مراسم به شکل کنونی از دوره پهلوی دوم است که هم زمان با شکل گیری اداره تشریفات مرسوم شده است.

کاظم دنیاگیری کلاته کارشناس تالار محققان اسناد سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز در خصوص موقوفاتی که برای سوگواره ها ثبت شده به چند سند اشاره می کند که در ادامه می آید .

شمع گردانی و عدم استفاده از چراغ در مراسم شب شهادت امام رضا (ع) به دستور ظهرالاسلام

دستور سید جواد امامی معروف به ظهیرالاسلام به شعاع التولیه صاحب جمع روشنایی جهت فراهم نمودن شمع برای مراسم شمع گردانی شب شهادت امام رضا(ع) در سال 1335 قمری

دستور سید جواد امامی معروف به ظهیرالاسلام به کشیک نویس آستان قدس جهت حاضر نمودن کلیه کارکنان پنج کشیک به منظور برپایی مراسم عزاداری و شمع گردانی در شب بیستم و نهم (شهادت امام رضا علیه السلام) و عدم استفاده از چراغ در سال 1334 قمری

از چگونگی برپایی مراسم های عزاداری در دوران پیش از قاجار سندی وجود ندارد

دنیاگیری با بیان اینکه تنها در این دو سند تاریخی به برگزاری مراسم شمع گردانی در دوره قاجار پرداخته شده است، می افزاید: با توجه به محتوای این اسناد می توان گفت در سال های قبل از این تاریخ نیز مراسم شمع گردانی در حرم مطهر رضوی برگزار شده و احتمالاً این مراسم فقط در شب شهادت امام رضا(ع) انجام می شده است. البته از چگونگی برگزاری مراسم شب شهادت امام رضا(ع) در دوره صفویه اسنادی در این مجموعه وجود ندارد، و به گفته این کارشناس اسناد، قدیمی ترین سند موجود مربوط به هزینه های برگزاری مراسم سوگواری در دهه آخر صفر مربوط به سال 1282 هجری قمری از محل مصارف موقوفه وزیر نظام است .

دنیاگیری کلاته ادامه می دهد: محتوای اسناد این مجموعه بیانگر برگزاری مراسم سوگواری از محل مصارف موقوفات و همچنین شکل گیری مشاغل مرتبط با برپایی این مراسم در حرم مطهر رضوی است که می توان به پرداخت انعام و مواجب به روضه خوانان اشاره کرد .

معرفی تعدادی از واقفان مراسم های عزاداری و سوگواره ها

میرزا فضل الله وزیر نظام، امین السلطان، انیس الدوله، جعفر قلی میرزا، میرزا مهدی لشکرنویس، حاجی باقر سمنانی و میرزا عبدااله خان لنکرانی از جمله واقفانی بودند که بر اساس موقوفات آنها مراسم روضه خوانی برگزار می شده و اسنادی از آن در آرشیو مرکز اسناد سازمان موجود است. اسنادی که در آستان قدس رضوی وجود دارد گویای تاریخ وزین این نهاد است و کمتر نهاد فرهنگی و دینی در دنیا وجود دارد که بتوان با این آستان مقدس مقایسه کرد. برای آنچه در حرم مطهر رضوی برگزار می شود، اعم از مراسم شب های قدر، مناجات خوانی، نقاره خانه و بسیاری مراسم دیگر، بر اساس اسناد موقوفاتی موجود، هزینه ها و خرج کردهای هر کدام مشخص است .

به گزارش فارس؛ مجموعه ای از اسناد نفیس مکتوب و غیرمکتوب در آرشیو مدیریت امور اسناد و مطبوعات سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، نگهداری می شود و پژوهشگران و دانشجویان می توانند طبق ضوابط این سازمان، از این گنجینه کم نظیر تاریخی استفاده کنند .

منبع:فارس

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 561

به "تاریخچه، موقوفات و اسناد عزاداری در حرم امام رضا (ع)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخچه، موقوفات و اسناد عزاداری در حرم امام رضا (ع)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید