بیش از 60 درصد تلفات مسمومیت با گاز در نیمه دوم سال رخ می دهد

به گزارش آسمان فارس، خبرگزاری خبرنگاران- مدیرکل پزشکی قانونی استان گفت : آمارهای مراکز پزشکی قانونی استان نشان می دهد بیش از 60 درصد تلفات مسمومیت با گاز منوکسید کربن مربوط به نیمه دوم هر سال است،

بیش از 60 درصد تلفات مسمومیت با گاز در نیمه دوم سال رخ می دهد

به گزارش خبرنگارخبرنگاراندفترمازندران درساری، ،دکتر علی عباسی با اشاره با به برودت هوا و افزایش استفاده از وسایل گرمایشی در نیمه دوم سال اضافه کرد : آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسید کربن در این دوره زمانی با رشد قابل توجهی نسبت به نیمه اول سال همراه است؛ در سال گذشته نیز از 25 فوتی مسمومیت با گاز منوکسیدکربن 15 نفر در نیمه دوم سال و 10 نفر در نیمه اول جان باخته اند و بیشترین آمار قربانیان گاز گرفتگی سال قبل با 5 فوتی در دی ماه به ثبت رسیده است .

کاهش تلفات در 9 ماه سال جاری

بر اساس این گزارش در 9 ماهه سال جاری آمار تلفات گازگرفتگی کاهش 43 درصدی داشت و از 14 فوتی در مدت مشابه سال قبل به 8 فوتی (5 نفر مرد و 3 نفر زن) در نه ماهه سال جاری رسید.

بعلاوه در این مدت شهرستان چالوس با 4 مورد فوتی بیشترین آمار تلفات گازگرفتگی را داشت .

هشدار پزشکی قانونی

اداره کل پزشکی قانونی استان مازندران به استناد آمارهای موجود ضمن هشدار نسبت به افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در نیمه دوم سال بر رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی در فصل پاییز و زمستان تأکید و به هم میهنان توصیه می کند در فصل پاییز و زمستان در استفاده از وسایل گرمازا که عمدتا به سیستم گاز شهری متصل است، نهایت دقت را داشته باشند. هم میهنان ضمن استفاده بهینه از وسایل گرمازا، به توصیه های ایمنی در مورد سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و راستا خروجی گاز از دودکش این وسایل توجه نمایند.

چند توصیه پیشگیرانه :

گاز مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است. عمده ترین منبع فراوری این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصاً در محیط های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است فراوری گردد. استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ایجاد مسمومیت را تشکیل می دهند. از آن جا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون، 250 برابر بیش از اکسیژن می باشد لذا با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می کند که به علت بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نگردد.

علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما می باشد. در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد .

از سایر علایم مسمومیت می توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها اشاره نمود. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز می گردد. مسمومیت شدید با این گاز می تواند کشنده باشد .

چگونه از مسمومیت با این گاز پیشگیری کنیم؟

1. مطلع باشید که هر وسیله گرمازای سوختنی که به نحوی با سوخت های فسیلی (نفت، گاز، ذغال سنگ) کار کند به صورت بالقوه می تواند سبب فراوری گاز مونوکسید کربن گردد .

2. از بخاری های مستعمل و فرسوده بدون دودکش یا دارای دودکش نامناسب و غیر استاندارد استفاده نکنید .

3. توجه داشته باشید، استفاده از بخاری های بدون دودکش به هیچ وجه از فراوری گاز مونوکسید کربن جلوگیری نمی کند .

4. هرگز در فضای بسته و محدود که تهویه کافی و مناسب ندارد (نظیر اتاق، گاراژ و ...) آتش روشن نکنید .

5. هرگز در فضای بسته گاراژ موتور اتومبیل را روشن نگذارید .

6. قبل از راه اندازی وسایل گرمایشی، از سلامت راستا دودکش ساختمان و بدون ترَک و نشتی بودن آن اطمینان حاصل نموده و از اتصال مناسب و صحیح لوله بخاری و آبگرمکن به دودکش دیواری اطمینان حاصل نمایید .

7. تمام دودکش ها باید وسیله انتهایی ضد باد (کلاهک) مناسب داشته باشد .

8. در محیط های شغلی و منازل که در آنها از کوره و مشعل استفاده می گردد از سلامت دستگاه و سیستم تخلیه دود اطمینان حاصل نمایید .

9. هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مستقل و منتهی به فضای بیرون باشد و لذا به کارگیری آب گرمکن های دیواری در فضاهای بسته یا مکان های فاقد جریان هوا مجاز نیست .

10. شیب لوله های افقی در داخل واحدها باید مثبت و روبه بالا و ارتفاع عمودی لوله در بیرون حداقل سه برابر طول افقی آن باشد .

11. توجه به داغ بودن دودکش پس از روشن کردن وسیله گرمایشی به اطمینان شما از تخلیه گاز یاری خواهد نمود. اگر لوله دودکش بخاری شما سرد است علت آن خارج نشدن محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش است در این صورت باید ضمن برطرف نقص، به طور موقت با بازکردن قسمتی از در یا پنجره تهویه در محیط ایجاد نمایید .

12. ضمن ایجاد تهویه مناسب جهت آشپزخانه و حمام منزل، از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله های اجاق گاز در آشپزخانه جهت گرم نگه داشتن محیط داخل خانه جداً خودداری نمایید .

13. اگر فضای منزل خود را با شوفاژ و سیستم حرارت مرکزی گرم می کنید درز بندی و بستن منافذ درها و پنجره ها به منظور جلوگیری از اتلاف حرارتی بلاملانع است اما درصورتی که از بخاری های گازسوز به منظور گرمایش محیط استفاده می کنید حتماً مختصری تهویه به وسیله در یا پنجره در فضا ایجاد نمایید و از درز بندی و بستن کامل منافذ خودداری کنید .

14. در صورت احساس علایم سردرد و سرگیجه و تهوع در مکانی که احتمال وقوع مسمومیت وجود دارد فوراً آن مکان را ترک نموده و به فضای آزاد پناه ببرید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید .

15- در صورت تداوم علایم فوق برای چند روز متوالی احتمال مسمومیت خفیف با این گاز وجود دارد که بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید .

16- رانندگان وسایل نقلیه سنگین، از روشن کردن گاز پیک نیک در اتاق وسیله نقلیه خود جهت استراحت و خواب جدا خودداری نمایند .

در برخورد با موارد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن چه باید کرد؟

1. در صورت مواجهه با مصدومان، سریعاً آن ها را از محیط خارج کنید .

2. پس از خارج ساختن مصدوم از محیط آلوده فوراً با اورژانس تماس بگیرید .

علائم حیاتی مصدومان را کنترل کنید و از باز بودن راه های هوایی مصدوم اطمینان حاصل کنید

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 17 اسفند 1400 بروزرسانی: 17 اسفند 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1912

به "بیش از 60 درصد تلفات مسمومیت با گاز در نیمه دوم سال رخ می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 60 درصد تلفات مسمومیت با گاز در نیمه دوم سال رخ می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید