بعد از عقد می توان مهریه را تغییر داد؟

به گزارش آسمان فارس، زوجین می توانند در قالب اسناد تعهدآور مالی مهریه را توافقی میان خود افزایش دهند.

بعد از عقد می توان مهریه را تغییر داد؟

عقد ازدواج در میان سایر عقود از اهمیت ویژه ای نزد قانونگذار برخوردار است به این دلیل که اساس یک رابطه مشترک دائم و موقت را با تعهدات مالی و غیرمالی شکل می دهد. که به موجب آن مادامی که عقد ازدواج منعقد شود و مهریه حال باشد، زن می تواند مهریه خود را از شوهرش مطالبه کند و این حق مالی برای زن و تعهد مالی برای مرد است اما نه بصورت اساس رابطه زوجیت بلکه مهریه تعهد تبعی است به این معنا که حتی اگر در عقد دائم دختر و پسر مهریه مالی در سند ازدواج مشخص نکنند، خللی به عقد ازدواج وارد نمی کند. چون اساس عقد ازدواج دائم ایجاد رابطه زوجیت به عنوان یک عقد تشریفاتی با فرایند ایجاب از سوی پسر و قبول از سوی دختر، رضایت پدر نسبت به ازدواج دختر باکره و در نهایت ثبت آن در دفاتر ازدواج و طلاق است. در این نوشتار از خبرنگاران به بررسی تغییر مهریه بعد از عقد می پردازیم.

برای افزایش مهریه چه باید کرد؟

افزایش مهریه در سند ازدواج یا به موجب اقرارنامه رسمی پذیرفته نمی شود در نتیجه اگر زن و مرد خواهان تغییر مهریه بعد از عقد و افزایش مهریه هستند می تواند از طریق سایر تعهدات مالی مثل صدور چک یا سفته، صلح اموال، و سایر تعهدات الزام آور دیگر که در قوانین آمده است اقدام به افزایش مهریه کنند و در رویه فعلی منعی در این خصوص نیامده است، پس منعی برای افزایش ندارد ولی این مال جدید افزایش یافته دیگر ماهیت مهریه ندارد و مهریه همان است که حین نکاح مشخص شده است.

کاهش مهریه بعد از عقد ازدواج

زن می تواند به منظور کاهش مهریه مشخص شده در سند ازدواج به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه و در قالب سندی مجزا به نام ابراء نامه، بخشی از مهریه خود را یا تمام آن را که بر ذمه مرد است، بری کند؛ بدین منظور که زن از دریافت مهریه خود منصرف می شود و این را در قالب سند رسمی بیان می کند وحق خود را برای مطالبه آن در آینده نیز اسقاط یا از بین می برد و دیگر نمی تواند مدعی مهریه شود. در کاهش یا کلا بخشش مهریه آگاه باشید که اگر به موجب سند رسمی زن تمام مهریه یا بخشی از آن را ابراء یا ببخشد، دیگر نمی تواند برای همان قسمت بخشیده شده از طریق مراجع قضایی یا اجرای ثبت اقدام به مطالبه مهریه کند و عملا مهریه مشخص شده در سند ازدواج نیز آثار مالی خود را به موجب سند تنظیمی موخر بر سند ازدواج از دست می دهد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر در چه مواردی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1301

به "بعد از عقد می توان مهریه را تغییر داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعد از عقد می توان مهریه را تغییر داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید