بزرگترین جانوران از هر گونه را بشناسید

به گزارش آسمان فارس، تا کنون از خود پرسیده اید که بزرگ ترین پرنده، جونده، پروانه یا مار در بین تمامی گونه های مختلف آن ها کدامند؟ در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

بزرگترین جانوران از هر گونه را بشناسید

دنیای جانوران و حیوانات بسیار گسترده تر از آن است که تصورش را بکنید. تک تک جانوران این کره خاکی با تمام تنوعشان در دسته بندی های خاص و مشخصی قرار گرفته اند و طبیعتا در هر دسته تعداد بسیار زیادی از گونه های مختلف قرار دارند.

هر کدام از این گونه ها در عین داشتن شباهت هایی با سایر گونه های هم رده خود، ویژگی های خاص و منحصربه فرد خود را نیز دارند که همین مسئله باعث گوناگونی و شگفتی آن ها شده است. بسیاری از گونه های مختلف جانوری بر اساس جثه دسته بندی می شوند و جثه گونه های جانوری فاکتور بسیار مهمی در معین بعضی از ویژگی های آن ها است. به همین علت در این مقاله تصمیم گرفتیم که گونه های مختلف جانوری را آنالیز کنیم و بزرگ ترین جانور در هر دسته را شناسایی کنیم. اما پیش از هر چیز دیگر بد نیست که اول سری به بزرگ ترین جانور فارغ از دسته بندی گونه های مختلف بزنیم:

بزرگ ترین جانور زنده

بزرگ ترین جانور زنده در دنیا وال آبی است. هیولایی که بیش از 30 متر طول دارد! مطمئنا بیشتر شما با این مسئله آشنایی داشته اید که وال آبی بزرگ ترین جانور بر روی کره زمین است. در نتیجه به همین علت بیشتر در خصوص وال آبی صحبت نمی کنیم و به سراغ بحث اصلی مقاله می رویم. در ادامه بزرگ ترین جانور از گونه های مختلف را خواهیم شناخت.

بزرگ ترین پرنده

با طول بالی حدود 3/5 متر، آلباتروس بزرگ ترین پرنده زنده کره زمین است. بزرگ ترین پرنده ای که در طول تاریخ بر روی زمین وجود داشته است، گونه ای است که Pelagornis sandersi نام داشته و اکنون منقرض شده است. بر طبق شواهد موجود، طول بال های این پرنده بین 6/1 تا 7/3 متر برآورد شده است که این طول بال حدود دو برابر طول بال آلباتروس است.

سنگین ترین پرنده کره زمین شترمرغ است که میانگین وزن این پرنده 111 کیلوگرم است. سنگین وزن ترین پرنده در طول تاریخ Aepyornis maximus نام داشت که هم اکنون منقرض شده و این پرنده هم مطمئنا همچون شترمرغ قابلیت پرواز کردن نداشته است.

بزرگ ترین پروانه

الکساندرای بال پرنده ای (The Queen Alexandras birdwing) مقام اول بزرگ ترین پروانه کره زمین را به خود اختصاص داده است. طول بال این پروانه تقریبا 0/3 متر است. هر چند این نکته هم قابل توجه است که این پروانه در حال حاضر بسیار کمیاب است و به وسیله IUCN در دسته بندی در خطر انقراض قرار گرفته است. نکته جالب در خصوص الکساندرای بال پرنده ای این است که جنس ماده این پروانه بزرگ ترین پروانه است و طول بال ذکر شده مربوط به جنس ماده است. نرها اندازه کوچک تری دارند و طول بال هایشان حدودا بین 17 تا 19 سانتی متر است.

بزرگ ترین جونده

کاپی بارا (نام علمی: Hydrochoerus hydrochaeris) پادشاه جوندگان است! قد این جانور از زمین تا شانه هایش حدود 60 سانتی متر است و همین مسئله باعث شده که کاپی بارا بزرگ ترین جونده کره زمین به حساب بیاید. کاپی بارا از تمام خویشاوندان خود بزرگ تر است. این جانور با پاهای پره داری که دارد، شناگر بسیار ماهری است.

بزرگ ترین جانور کیسه دار

کانگورو قرمز (نام علمی: Macropus rufus) بزرگ ترین جانور کیسه دار زمین است. طول بدن این جانور بدون احتساب دُم حدود 1/6 متر است و خود دُم به تنهایی حدود 1/1 متر طول دارد! کانگوروهای قرمز به طور میانگین حدود 90 کیلوگرم وزن دارند. هر چند این نکته هم مهم است که کانگورو قرمز بزرگ ترین کیسه دار در طول تاریخ نیست. این مقام به کانگورو غول پیکر (Procoptodon goliah) می رسد که وزن این جانور در زمان حیاتش روی زمین 529 کیلوگرم تخمین زده می گردد! این جانور حدود 15,000 سال پیش منقرض شد.

بزرگ ترین مار

در بین 41 گونه اصلی، پایتون مشبک بزرگ ترین عضو از گونه پایتون ها و بزرگ ترین مار به شمار می آید. بلندترین پابتون مشبک از نظر طولی، پایتونی بود که 8 متر طول دارد و این طول بیش تر از پنج پیانو بزرگ در کنار یکدیگر بود! این پایتون مشبک در مال آپریل سال 2016 در مالزی پیدا شد و مدت کوتاهی پس از اینکه پیدا شد جان خود را از دست داد. این پایتون مشبک مالزیایی بزرگ ترین ماری بود که تا به امروز پیدا شده است.

بزرگ ترین مارمولک

اژدهای کومودو (Varanus komodoensis)، هیولایی است که در نظر بسیاری از گردشگران حیات وحش جانوری بسیار زشت و نفرت انگیز است! جنس نر این جانوران حدود 3 متر طول دارند و وزن آن ها به طور میانگین حدود 90 کیلوگرم است. اژدهای کومودو ماده کمی از نرها کوچک تر است و طول بدن آن ها به 1/8 متر می رسد. این جانوران بینایی و بویایی بسیار قوی دارند و بسیار سمی و خطرناک هستند. پس در مواجهه با آن ها شدیدا احتیاط کنید!

بزرگ ترین خفاش

بزرگ ترین گونه خفاش، خفاشی است که نام علمی اش Acerodon jubatus بوده و به صورت عامیانه بعضی آن را خفاش میوه خوار می نامند و بعضی دیگر آن را روباه پرنده صدا می زنند. روباه پرنده خفاشی است که طول بال هایش به 1/7 متر می رسد و به صورت میانگین حدود 1/2 کیلوگرم وزن دارند. این خفاش ها بسیار بزرگ هستند اما به نسبت جثه شان به هیچ وجه سنگین نیستند و نسبتا سبک وزن به حساب می آیند.

بزرگ ترین نخستی

عنوان بزرگ ترین نخستی (Primate) به گوریل شرقی می رسد. قد این جانور 1/9 متر و وزن آن 205 کیلوگرم است. این گونه از گوریل ها اغلب در جنگل های کوهستانی یافت می شوند. طبق گزارشات IUCN این گونه از گوریل ها در معرض خطر انقراض قرار دارند و به هیچ وجه شرایط بقای مناسبی ندارند. تخمین زده می گردد که در حال حاضر تنها حدود 5,000 عدد از این گونه گوریل ها به جای مانده است.

بزرگ ترین ماهی

کوسه نهنگ یا وال کوسه (Whale Shark)، بزرگ ترین ماهی شناخته شده است. این ماهی حدود 12 متر طول دارد و وزن آن به 18/7 تن هم می رسد! این وزن معادل دو عدد اتوبوس مدرسه بزرگ است! این ماهی اغلب در اقیانوس اطلس یافت می گردد و بسیار شکار می گردد. IUCN نام این گونه از ماهی ها را در دسته در خطر انقراض قرار داده است.

در این مقاله با بزرگ ترین جانوران از گونه های مختلف آشنا شدید. نظر شما در خصوص بزرگ ترین جانوران کره زمین چیست؟ نظرات خود را با خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: کجارو / livescience.com
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1889

به "بزرگترین جانوران از هر گونه را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین جانوران از هر گونه را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید