بازی مرکب در دوبله چقدر سانسور شد؟

به گزارش آسمان فارس، مدیر دوبلاژ سریال بازی مرکب درباره نحوه دوبله این سریال و تاثیر تبلیغات گسترده در دیده شدن این مجموعه کره ای توضیحاتی را ارائه کرد.

بازی مرکب در دوبله چقدر سانسور شد؟

مینا قیاس پور ـ مدیر دوبلاژ سریال بازی مرکب ـ درباره دوبله این سریال کره ای به خبرنگاران گفت: دوبله این کار نسبت به کارهای دیگر کمی با حساسیت بیشتری صورت گرفته است و زمان بر بود. سریال آسانی نبود و روال عادی همه کارها را نداشت. در کارهای کره ای به خاطر نوع گویششان دوبله مشکل تر است. بازی مرکب هم سریالی بود که خیلی دیالوگ محور بود و دیالوگ های زیادی داشت برای همین ما سه روز را برای دوبله کار کردن دو اپیزود اختصاص دادیم و اینکه در دوبله این مجموعه مطابق همه کارهای دیگر از اساتید دوبله استفاده شد.

او اضافه کرد: سینمای کره، سینمای موفقی است، اما این سریال در واقع یک گیم است و فکر می کنم ویژگی ای که این مجموعه را خیلی مطرح نمود، تبلیغات گسترده اش هم بود و شاید هم سیاستی پشتش بود. شاید، هم اتفاق بود که این سریال تا این حد همه گیر شد.

قیاس پور درباره سطح کیفی سریال بازی مرکب با تاکید بر تاثیر حجم زیاد تبلیغات بر دیده شدن این سریال، مطرح نمود: نمی توانم قضاوت کنم؛ این قضیه سلیقه ای است؛ یکی می گوید فوق العاده بود یکی می گوید هیچی نداشت. من هم اگر چیزی بگویم از دید یک مخاطبی می گویم که سلیقه خاص خودش را دارد، اما به نظر من سریال خوش ساختی است و چیزی که برای من جالب بود اینکه هیچ ثانیه ای در این سریال اضافه نیست و همه چیز حساب شده و خیلی دقیق است؛ این خیلی جالب است و از این منظر نمی توان از مجموعه ایرادی گرفت اما به هر حال این حجم از تبلیغات برای آنچه داریم می بینیم، یک اندازه زیاد است. ولی باز هم سلیقه ای است.

این مدیر دوبلاژ درباره حجم بالای سانسور در سریال های خارجی و تاثیر آن بر فرایند داستان ، اظهار کرد: در سریال بازی مرکب اینگونه نبود که سانسور زیادی داشته باشیم و به مشکل بر بخوریم. علتش هم این است که کره ای ها کلا از لحاظ سنتی خیلی شبیه ما هستند و در فیلم و سریال هایشان آنقدر باز به داستان نمی پردازند. مثل سینمای هالیوود نیست و آن ها هم این بعد سنتی را در فرهنگ و فیلم هایشان دارند.

قیاس پور در عین حال گفت: یک صحنه کوچکی از سریالبازی مرکب در دوبله برای پخش از شبکه نمایش خانگی درآمده است که آن هم دیالوگ آنچنانی ندارد و در کل سانسوری به آن صورت ندارد؛ نه تصویری و نه دیالوگی. البته در بخش هایی خیلی خیلی کم، دیالوگ ها سانسور شده است که به هیچ عنوان به جهت داستان لطمه نمی زند و من شخصا به خانواده خودم هم پیشنهاد کردم، صبر کنید دوبله اش بیاید و نسخه دوبله را ببینید؛ چون که این دوبله، نسخه دست نخورده ای است. در رابطه با این سریال شرایط به اینگونه بود اما درباره فیلم ها و سریال های خارجی دیگر، داستان فرق می نماید.

مدیر دوبلاژ بازی مرکب درباره دوبله در شرایط کرونا هم شرح داد: در شرایط کرونا مدیریت دوبله یک کابوس است. شرایط کار در کرونا برای مدیر دوبلاژ و برای صدابردار خیلی سخت و برای گوینده ها خیلی عالی است. همه چیز 180 درجه چرخیده است. قبلا گوینده از صبح باید می آمد سر کار و تا ساعت 10 شب می ماند تا فیلم از ابتدا تا نقطه آخرش تمام گردد. مهم نبود صدایش در دو تیکه است یا پنجاه تیکه، در هر صورت حضورش در آنجا واجب بود. الان هر گوینده ای یک ساعت زمانش گرفته می گردد و گوینده ها می توانند در طول روز کارهای متعددی انجام دهند و یا به کارهای شخصی شان برسند که به نظرم برای گوینده ها خیلی خوب است، اما برای مدیر دوبلاژ دقیقا شرایط برعکس است؛ از صبح یک تکه را باید پنجاه بار آنالیز کند و فیلمی که باید نهایتا 10 ساعت دوبله اش طول بکشد، دو روز طول می کشد تا تمام گردد.

قیاس پور در انتها درباره زمان پخش نسخه دوبله شده بازی مرکب، گفت: فکر می کنم دوبله بازی مرکب یک ماه و نیم دیگر زمان ببرد تا تمام گردد اما دو قسمت آماده شده و فکر می کنم به زودی از فیلیمو پخش گردد و منتظر کامل شدن همه قسمت ها نباشند و اپیزود، اپیزود منتشرش نمایند.

به گزارش خبرنگاران، اکبر منانی، شروین قطعه ای، کیکاووس یاکیده، همت مومی وند، فریبا رمضانپور، کسری کیانی، علی منانی، علیرضا اوحدی، سارا جعفری، مینا قیاس پور، حامد بیطرفان، پارسا کجوری، محمدرضا فصیحی نیا، شهریار ربانی، سمیه موسوی، محمد بهاریان، نغمه عزیزی، فاطمه صبا، مریم معینیان و فرزاد احمدی دوبلورهای سریال بازی مرکب با مدیریت دوبلاژ مینا قیاس پور هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1787

به "بازی مرکب در دوبله چقدر سانسور شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی مرکب در دوبله چقدر سانسور شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید