انشا در مورد هدف زندگی در قالب های مختلف

به گزارش آسمان فارس، انشا درباره هدف زندگی در درس نگارش دوره متوسطه آورده شده است. موضوع هدف زندگی را در مطلب حاضر در سه قالب پرکاربرد نوشته ایم که در همه انشاها بند مقدمه، بند بدنه اصلی و بند نتیجه گیری وجود دارد.

انشا در مورد هدف زندگی در قالب های مختلف

خبرنگاران | سرویس سرگرمی - یکی از موضوعات نگارشی متوسطه هدف زندگی است. برای نوشتن انشا در مورد هدف زندگی باید ابتدا قالب مورد علاقه خود را تعیین کنید. دقت کنید که هر موضوعی را نمی توانید در هر قالبی بیان کنید. پرکاربردترین قالب های نوشتن نامه غیررسمی، نامه رسمی، خاطره، سفرنامه، زندگی نامه، گزارش و داستان هستند. به غیر از قالب هایی که نام بردیم، قالب های نوشتاری دیگری مانند، نمایش نامه، فیلم نامه، مقاله، رمان، دل نوشته، شعر و... نیز داریم. گروه فرهنگ و هنر خبرنگاران در مطلب حاضر سه قالب نوشتاری برگزیده و در هر قالب انشایی درباره هدف زندگی نوشته است.

انشا در مورد هدف زندگی در قالب مقاله

برای اینکه یک انسان بتواند در زندگی پیروز باشد، به عوامل مختلف و متعدد نیاز دارد و یکی از آنها داشتن هدف در زندگی است.

هدف زندگی به آن چشم اندازهایی گفته می شود که یک انسان برای آینده مد نظر قرار می دهد و به سمت آنها حرکت می کند تا در نهایت بتواند سرنوشتی برای خود رقم بزند که با سعادت و خوشبختی همراه باشد. بسته به اینکه فرد چه هدفی برای زندگی انتخاب کند، چگونگی آینده و سرنوشت او تعیین می شود.

هدف داشتن لازمه زندگی پرنشاط و پرتکاپو است. برخی از افراد در زندگی هدف خاصی ندارند و از تعیین هدف طفره می فرایند. به این نوع زندگی باری به هرجهت هم می گویند. هدف نداشتن در زندگی باعث احساس پوچی و سردرگمی شده و در نهایت فرد افسرده می شود.

البته اینکه فرد در زندگی هدف داشته باشد، او را سعادتمند نمی کند. به عنوان مثال برخی افراد آنقدر اهداف بزرگ و دور از دسترسی برای خود انتخاب می کنند که تقریباً رسیدن به آنها ناممکن است و پس از مدتی که تلاش کردند اما به هدف نرسیدند، ناامیدی و سرخوردگی زندگی آنها را فرامی گیرد.

گاهی حتی تعیین هدف های واقعی و قابل دستیابی نیز به زندگی خوب و خوشبختی کمک نمی کنند. مانند گروهی که اهداف زیادی برای زندگی خود دارند که بیشتر آنها خوب و متعالی هستند اما هیچ تلاشی برای رسیدن به اهدافشان نمی کنند. یعنی صرفاً از داشتن هدف حرف می زنند. هدف در حرف و ذهن آنها وجود دارد اما در عمل برای رسیدن به آن هدف یا اهداف تلاش نمی کنند.

درباره هدف زندگی سخن زیاد هست اما مهم ترین آنها همین است که آدمها باید در زندگی هدف داشته باشند چون هدف به زندگی انسان معنا می دهد.

انشا در مورد هدف زندگی در قالب داستان

هرفردی در هر دوره ای از زندگی هدف هایی دارد. برخی هدف ها در طول عمر ثابت هستند و برخی دیگر با گذر زمان تغییر می کنند. من در سال های مختلف زندگی هدف های متفاوتی داشتم.

چهارساله که بودم، هدف زندگی ام خوردن همه بستنی های دنیا بود. فکر می کردم اگر همه بستنی های دنیا را بخورم به جایگاه واقعی خودم در زندگی رسیده ام. از یک بچه چهار ساله انتظار بیشتر از این هم نیست.

پنج ساله که شدم، به مهد کودک رفتم. هدف زندگی ام این بود که بتوانم مثل مربی مان یک زن مهربان باشم و شعرهای قشنگی را که او بلد است بخوانم. آخر سال همه شعرهای او را حفظ شده بودم اما به اندازه او بزرگ نبودم.

تابستان همان سال، هدف قبلی ام را به کل فراموش کردم. با هواپیما به مسافرت رفتیم و به این نتیجه رسیده بودم که قدرتمندترین فرد روی زمین یک خلبان است. برای همین تصمیم گرفتم هر کاری می توانم انجام دهم تا خلبان شوم و به هرجا خواستم بروم. خواهرم به هدف زندگی ام خندید و گفت که خلبان از خودش هواپیما ندارد. پس من تصمیم گرفتم یک هواپیما هم بخرم و این حداقل تا وقتی که به مدرسه رفتم، تبدیل به هدف بزرگی در زندگی من شده بود.

یکی از هدف های سال های دوران دبستان که هرگاه بهش فکر می کنم خنده ام می گیرد این بود می خواستم مثل جابر بن حیان، حافظ یا سعدی، ابن سینا و همه دانشمندان و شاعران بزرگ بشوم. آنها که فقط دانشمند یا فقط شاعر بودند به قدر کافی تلاش نکرده بودند، هدف زندگی من این شده بود که فرد بزرگی شوم نه مثل آنها که فقط در یک زمینه فعالیت کرده اند، به خودم می گفتم: من همه زمینه ها دانشمند خواهم شد و ادیب و فیلسوف و شاعر و نویسنده و...

از دیگر هدف های زندگی من دریافت جایزه نوبل، رئیس جمهور شدن، کشف کردن یک عنصر دیگر، بهتر از پیکاسو نقاشی کشیدن و هزار هدف دیگر بود که کودکی ام با فکر کردن به آنها گذشت. اما هیچ کدام از آن اهداف ماندگار نشدند و الان در حد یک خاطره هستند.

الان یک نوجوان هستم. می توانم درست فکر کنم و با توجه به امکانات و استعدادهایم برای خودم هدف تعیین کنم. اینکه بتوانم یک انسان مفید به حال خودم، خانواده ام و جامعه باشم، هدفی مناسب برای داشتن زندگی خوب است و برای رسیدن به این هدف با تمام وجودم تلاش خواهم کرد.

انشا در مورد هدف زندگی در قالب نامه غیررسمی

به دوست ندیده ام! سلام! دلم می خواهد برای تو از هدف زندگی بنویسم. شاید بهتر باشد که هدف زندگی را زیباترین چیزی که می تواند در زندگی وجود داشته باشد، بنامم. می دانی چرا؟

وقتی که ما در زندگی هدف داریم، زندگی معنا دارد. زندگی زیبا است. گاهی وقت ها انسان هایی را می بینم که زندگی نازیبایی دارند و در میان آن سردرگم هستند. برخی در دهه چهارم زندگی شان هستند اما در زندگی به هیچ نقطه روشن و قابل اتکا نرسیده اند. فکر می کنی این ها چه کسانی هستند؟

کسانی که در جوانی، وقتی هم سن و سال من و تو بودند، برای خودشان هدفی در نظر نگرفته بودند. روی کاغذ مکتوب نکرده بودند که ده سال دیگر یا پنج سال دیگر می خواهند کجا باشند. زندگی این دسته افراد خیلی غمگین است. اما حتی همین ها هم هنوز می توانند از ین شرایط دربیایند. می پرسی چگونه؟

با تعریف مجدد از زندگی شان و اینکه از خودشان بپرسند: در زندگی چه چیزی ندارم و چه چیزی باید داشته باشم؟ در چه صورتی احساس خوشبختی خواهم کرد؟ آخرش می خواهم به کجا برسم؟ این ها سوالات سختی نیستند اما آیا باور می کنی که خیلی ها این ها را از خودشان نمی پرسند یا اگر هم بپرسند، جواب روشن و دقیقی برای آنها ندارند؟

تو مانند آنها نباش. بیا و یک کاغذ بردار. مثل من که الان یک کاغذ برداشته ام و برای تو می نویسم. بله! یک کاغذ بردار و بالای آن با خط بزرگ بنویس: هدف زندگی من و زیر آن یکی یکی هدف هایت را بنویس. هدفت در زمینه شخصی، خانوادگی، اجتماعی، سلامتی، شغلی و... بنویس که در هر کدام به چه جایگاهی می خواهی برسی و چشم انداز ده ساله تو چیست؟ بنویس که کدام یک برای تو اهمیت بیشتری دارد، شاید مجبور باشی از برخی هدف هایت به خاطر برخی دیگر که مهم تر هستند، بگذری. اما حتی همان ها را هم بنویس و راجع به راه های رسیدن به آنها خوب فکر کن و با یک انسان پیروز راجع به دست یافتن به آنها مشورت کن.

برای تو آرزوی تعیین اهداف واقعی و پیروزیت در رسیدن به همه اهداف زندگی ات را دارم. تو هم برایم نامه بنویس.

امیدواریم از انشاهایی که در این مطلب خواندید استفاده برده باشید. پیشنهادات و نظرات خود را درباره انشای هدف زندگی از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1402

به "انشا در مورد هدف زندگی در قالب های مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انشا در مورد هدف زندگی در قالب های مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید