امامزاده یحیی ورامین؛ جاذبه ای مذهبی در استان تهران

به گزارش آسمان فارس، امامزاده یحیی با گنبدی آجری در محوطه گورستانی بی مثال محصور بوده و از دو قسمت تازه و قدیم تشکیل شده است. قسمتهای قدیمی تر، بنای اصلی بقعه متبرک امامزاده یحیی بوده که از یک اتاق گنبد دار تشکیل شده و در درون قسمت تازهتر قرار گرفته است. بنای اصلی مقبره ورودیش از ایوان شمالی تازه التاسیس است. امامزاده یحیی برای مردم ورامین مقدس و قابل احترام بوده و معماری منحصر بفردی دارد. با ما در این مقاله خواندنی همراه باشید تا بدانید امامزاده یحیی ورامین کجاست و با معماری امامزاده یحیی ورامین بیش از پیش آشنا شوید.

امامزاده یحیی ورامین؛ جاذبه ای مذهبی در استان تهران

آشنایی

در وسط بنای مقبره، ضریح ساده و چوبی وجود داشته و در حال حاضر، ازاره هایش تزئینات کاشیکاری از دوره قاجار دارند. در بالای ازاره ها که به وسیله کاشی تزئین شده اند، کتیبه گچی به خط ثلث و به تاریخ (705 ه.ق) بچشم می خورد. گنبد مقبره از روش تبدیل چهارگوش به هشت ضلعی و 8 ضلعی به شانزده ضلعی شکل گرفته و از داخل، گنبد مخروطی به نظر می رسد. در زیر گنبد، چهار دایره گچبری وجود داشته که در درون آنها کلمات محمد، علی، حسن، حسین نوشته شده اند. گچبری های این مقبره به رنگهای طلایی، مشکی و سفید بوده و تا قرن 13 هجری قمری کاشی های پرشکوه زرین فام به شکل کوکبی و صلیبی و با نقوش گل و گیاه در محراب و ازاره های بقعه بچشم می خوردند که متاسفانه، همه آنها در حال حاضر به غارت رفته و در قالب 24 مجموعه در سرتاسر دنیا پراکنده هستند.

محراب بنا

محرابی دیدنی و بی مثالی به تاریخ (663 ه. ق) وجود دارد که به وسیله علی بن محمد ابی طاهر ساخته شد. سنگ قبری هم از این امامزاده مشهور به سرقت رفت که امروزه در موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ قرار گرفته است.

در ادامه بخوانیدراهنمای سفر به ورامین | شهری تاریخی در همسایگی مرکزمنبع: همگردی
انتشار: 20 دی 1401 بروزرسانی: 20 دی 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2121

به "امامزاده یحیی ورامین؛ جاذبه ای مذهبی در استان تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امامزاده یحیی ورامین؛ جاذبه ای مذهبی در استان تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید