اعتراف عجیب ترانه علیدوستی درباره اصغر فرهادی ، مبارزه یک دختر شیرازی با اصغر فرهادی بحرانی شد

به گزارش آسمان فارس، ترانه علیدوستی در تازه ترین تبادل نظر با مجله نیویورکر مطالب تازه ای را درباره اصغر فرهادی و ایده های فیلم سازی اش مطرح نموده است.

اعتراف عجیب ترانه علیدوستی درباره اصغر فرهادی ، مبارزه یک دختر شیرازی با اصغر فرهادی بحرانی شد

به گزارش خبرنگاران، روز گذشته مجله نیویورکر، یکی از مطرح ترین نشریات روشنفکری دنیا، در گزارشی مفصل با تیتر روز حسابرسی: آیا کارگردان برنده اسکار اصغر فرهادی ایده دزدی می نماید؟ از منظر دعوای حقوقی اصغر فرهادی و آزاده مسیح زاده بر سر ایده فیلم قهرمان با جزئیات فراوان تک تک اتفاقات این دعوای حقوقی را مورد آنالیز قرار داد و در کنارش به گذشته این کارگردان مطرح ایرانی پرداخته. ریچل اویو نویسنده این مقاله مصاحبه مفصلی با آزاده مسیح زاده، اصغر فرهادی، مانی حقیقی، ترانه علیدوستی، گلشیفته فراهانی، نگار اسکندرفر و حتی شاگردان مختلف فرهادی و همکاران قدیمی او انجام داده است.

در بخش دیگری از گزارش مفصل نیویورکر درباره اصغر فرهادی نویسنده نیویورکر با ترانه علیدوستی هم صحبت نموده که در چهار اثر با فرهادی همکاری داشته. علیدوستی در ابتدا در خصوص همه می دانند صحبت نموده و گفته به نظرش عنوان این فیلم در حقیقت درباره ترس خود فرهادی است.

فیلم های فرهادی به نمایش شخصیت هایی می پردازد که برای حفظ شرایط اجتماعی خود دروغ می گویند و از این می ترسند که در هنگام آشکار شدن اسرارشان مردم چه حرفی راجع به آنها می گویند. او می گوید برای مدتی طولانی: ماهمیشه به این مسئله می خندیدیم. که باشه، اصغر همه چیز مال توست! برو و ادامه بده. ما درباره این صحبت می کردیم که او واقعا نابغه است اما به طریقی در این هم نابغه است که ایده های افراد اطراف خود را به درون خود می کشد!

علیدوستی درباره ادعای دانشجوی فرهادی که ایده فیلم فرهادی برای او بوده گفته: البته، من می دانستم، من همان موقع این را می دانستم.

علیدوستی در بخش دیگری از این مصاحبه فرهادی را یک مقصر جلوه دهنده طراز اول می نامد و از اصطلاح gaslighter یا گس لایتنیگ برای او استفاده می نماید. لفظی که برای کسانی استفاده می گردد که در بحران ها بقیه را مقصر جلوه می دهند و مخصوصا در سالهای گذشته به وسیله فمنیست ها علیه مردان استفاده شده که با این تکنیک زنانی که علیه شان صحبت می نمایند را دیوانه و هیستریک جلوه می دهند.

علیدوستی می گوید مثل خیلی از همکاران و دوستانش، با وجود این مسئله او بسیار به فرهادی اهمیت می داده و از فکر او در عجب بوده: ما هرگز نمی خواستیم که این تبدیل به رسوایی گردد که کارنامه او را نابود می نماید، ما هرگز این کار را نمی کنیم و خود فرهادی این را می داند. اما آخرین چیزی که شما فکر می کنید این بود که یک دختر علاقه مند از شیراز به مبارزه با فرهادی بپردازد! اشاره علیدوستی به مسیح زاده هست که حالا به بحرانی برای آینده کاری فرهادی بدل شده است.

منبع: سینمادیلی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 آبان 1401 بروزرسانی: 12 آبان 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2091

به "اعتراف عجیب ترانه علیدوستی درباره اصغر فرهادی ، مبارزه یک دختر شیرازی با اصغر فرهادی بحرانی شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "اعتراف عجیب ترانه علیدوستی درباره اصغر فرهادی ، مبارزه یک دختر شیرازی با اصغر فرهادی بحرانی شد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراف عجیب ترانه علیدوستی درباره اصغر فرهادی ، مبارزه یک دختر شیرازی با اصغر فرهادی بحرانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید