یک ستاره نو راز های کیهان را رمزگشایی می نماید

به گزارش آسمان فارس، ستاره شناسان نوع جدیدی از ستاره ها را کشف نموده اند که به نظر می رسد سرنخ مهمی برای حل یک معمای طولانی مدت کیهانی باشد.

یک ستاره نو راز های کیهان را رمزگشایی می نماید

به گزارش فارس به نقل از نیواطلس، یک ستاره تازه کشف شده بزرگ هلیومی دارای میدان مغناطیسی فوق العاده قوی است و این می تواند مرحله مقدماتی شکل گیری یک مگنتار باشد. مگنتار ستاره نوترونی است که میدان مغناطیسی بسیار نیرومندی دارد و محتوای تشکیل دهنده آن پوسته ستاره ای متراکم داشته و منشأ آن هم تا به امروز ناشناخته مانده است.

HD 45166 یک منظومه ستاره ای دوتایی است که در فاصله 3000 سال نوری از زمین، در صورت فلکی تک سروس قرار گرفته است. ستاره اولیه شکل دهنده این مجموعه بزرگ بوده و بیشتر از هلیوم ساخته شده است و مشاهدات نشان می دهد که دارای بعضی ویژگی های غیرقابل شرح است؛ بنابراین ستاره شناسان با استفاده از طیف وسیعی از ابزار ها در سراسر دنیا، آن را از نزدیک آنالیز کردند.

این داده های نو نشان داد که این ستاره دارای میدان مغناطیسی فوق العاده قوی و برابر با 43 هزار گاوس است. در مقام مقایسه، میدان مغناطیسی خورشید تنها 10 گاوس است. این امر ستاره HD 45166 را تبدیل به مغناطیسی ترین ستاره ای می نماید که تا به امروز کشف شده است.

این به معنای کشف نه تنها یک نوع کاملاً نوی از ستاره ها است، بلکه ممکن است به شرح یک ناهنجاری نجومی دیگر یاری کند. تا به امروز تعدادی از ستاره های نوترونی با میدان های مغناطیسی فوق العاده قوی شناسایی شده اند، در حالی که اعتقاد بر این است آن ها در هنگام فروپاشی ستارگان پرجرم تشکیل می شوند، معین نیست که چرا فقط بعضی از این ستاره ها میدان مغناطیسی شدید پیدا می نمایند و به مگنتار تبدیل می شوند، در حالی که بعضی دیگر چنین وضعیتی پیدا نکرده اند و به ستاره های نوترونی منظم و عادی تبدیل می شوند.

محققان بر این باورند که HD 45166 به احتمال زیاد در هنگام مرگ میدان مغناطیسی قوی تری به دست می آورد که برابر با 100 تریلیون گاوس است. مشاهدات بیشتر می تواند ستاره های مشابه دیگری که به نظر می رسد اجداد مغناطیسی این ستاره هستند را نشان دهد و سپس می توان به این سوال پاسخ داد که آن ها از کجا آمده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 شهریور 1402 بروزرسانی: 1 شهریور 1402 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2214

به "یک ستاره نو راز های کیهان را رمزگشایی می نماید" امتیاز دهید

1 کاربر به "یک ستاره نو راز های کیهان را رمزگشایی می نماید" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک ستاره نو راز های کیهان را رمزگشایی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید