کلاهبرداری های با مبالغ اندک در فضای مجازی چگونه قابل پیگیری است؟

به گزارش آسمان فارس، رئیس پلیس فتا تهران بزرگ درباره کلاهبرداری هایی که با مبالغ اندک در فضای مجازی روی می دهد و نحوه ثبت شکایت در اینگونه پرونده ها توضیحاتی ارائه داد.

کلاهبرداری های با مبالغ اندک در فضای مجازی چگونه قابل پیگیری است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ سرهنگ داود معظمی گودرزی با اشاره به اینکه گاهی کلاهبرداری در فضای مجازی با مبالغ بسیار اندک روی می دهد و کاربران فضای مجازی با توجه به ارزش ریالی کم مبلغ کلاهبرداری از اعلام شکایت منصرف می شوند، اظهار کرد: تعدادی از کلاهبرداران برای جلوگیری از پیگیری قضایی کاربران فضای مجازی، مبالغ بسیار اندکی از کاربران فضای مجازی سرقت می کنند هر چند که جمع شدن این اندکها برای فرد کلاهبردار مبلغ هنگفتی در پی دارد.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ افزود: در چنین شرایطی که امکان مراجعه حضوری برای کاربران فضای مجازی وجود ندارد، کاربران فضای می توانند از طریق وب سایت پلیس فتا به نشانی www.CyberPolice.ir، شکایت خود را ثبت و خواستار تحقیقات پلیسی باشند.

وی متذکر شد: برای جلوگیری از ورود خسارت به سایر افراد، بهتر است که کاربران فضای مجازی به اندک بودن خسارت مالی ناشی از کلاهبرداری توجه نکنند و برای طرح شکایت به پلیس فتا مراجعه کنند تا بدین طریق با شناسایی عامل یا عاملان کلاهبرداری سایر کاربران فضای مجازی طعمه این افراد قرار نگیرند.

این مقام انتظامی گفت: طبق قانون هر فعل و ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین کرده جرم است؛ بر این اساس رفتار مجرمانه کلاهبرداران فضای مجازی مورد توجه قانون گذار واقع شده است بدون اینکه قانون گذار درباره ارزش ریالی اموال کلاهبرداری شده اشاره ای کرده باشد.

گودرزی گفت: مسئولیت پذیری شهروندان و اعلام جرم توسط آنها بدون در نظر دریافت منفعت مالی، موجب امنیت بیشتر فضای مجازی برای کاربران اینترنتی خواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1133

به "کلاهبرداری های با مبالغ اندک در فضای مجازی چگونه قابل پیگیری است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاهبرداری های با مبالغ اندک در فضای مجازی چگونه قابل پیگیری است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید