موفقیت تحصیلی فرزندان ؛ سرمایه خانواده ها

به گزارش آسمان فارس، ام لیلا قراخانی- معاون مدرسه شهید اشرفی اصفهانی:موفقیت های تحصیلی وکاری فرزندان، از آرزوهای همیشگی والدین دوراندیش است و اغلب پدر و مادرها برای تحقق این امر از هیچ تلاشی فروگذار نمی نمایند.

موفقیت تحصیلی فرزندان ؛ سرمایه خانواده ها

آنها معمولاً از امور رفاهی خود می زنند تا فرزندان شان در راه رسیدن به پیروزیت های تحصیلی با موانع کمتری روبرو شوند. حتی در مواردی، بعضی از خانواده ها برای اینکه فرزندان شان پله های ترقی در امور تحصیلی را با پیروزیت طی نمایند، حاضرند مطابق برنامه های تحصیلی آنها، برنامه های زندگی خود را تنظیم و فضای لازم برای رشد و ترقی فرزندان شان را فراهم نمایند. آنها می دانند که با این توجه مطلعانه به نیازهای تحصیلی فرزندان شان، زمینه رشد و شکوفایی آنها در آینده نزدیک را همین امروز فراهم نموده اند.

طبعاً این نوع توجه و تعامل والدین با فرزندان شان از چشم فرزندان دور نمی ماند و همین دانش آموزان امروز که آینده سازان فردا هستند، از همین امروز در کنار درس و مشق مدرسه و دانشگاه، درس مسئولیت پذیری در خانواده و اجتماع را هم از والدین مطلع و مسئولیت پذیر خود می آموزند و این، یکی از اتفاق های خوب در حریم خانواده های پیروز است که هر پدر و مادری برای تحقق آن از جان مایه می گذارد، چراکه مسئولیت پذیری در اجتماع، یکی از مؤلفه های جوامع پویا و روبه رشد است که در آن افراد به وظایف فردی و اجتماعی خود مطلع بوده و در پذیرش و انجام نقش های تعریف شده در این زمینه کوتاهی نمی نمایند.

نکته قابل تأمل این مسئله آن است که ریشه های این نوع مسئولیت پذیری بی گمان در نهاد خانواده پایه گذاری می گردد تا در مراحل بعدی و با ورود فرد به اجتماع، آموزه های اولیه و خانوادگی در بستری به مراتب وسیع تر در مقیاس جامعه عملی گردد. بدون شک، آماده ساختن افراد برای ایفای نقش ها و مسئولیت های خانوادگی امر تازه ای نیست و ریشه در گذشته های دور دارد که گاه در قالب برگزاری آیین های ویژه وگاه در شکل آموزش های درون خانواده و حتی مراکز آموزشی در اجتماع صورت می گرفت.

البته بسیاری از والدین در خانواده های امروزی سعی می نمایند مشارکت و نظارت در فعالیت ها و تعاملات خانواده را به گونه ای غیرمستقیم آموزش دهند. آنها به خوبی به این نکته مطلع هستند که فرزندان شان با کسب پیروزیت های تحصیلی و مهارت های لازم برای زندگی بهتر در دنیای امروز و حتی پیش رو، نتیجه مطلوب و ثمربخش زندگی آنها هستند و این سرمایه ارزشمند خانوادگی، گنج پایداری است که ارزش وقت و هزینه بیش از این را هم دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 334

به "موفقیت تحصیلی فرزندان ؛ سرمایه خانواده ها" امتیاز دهید

11 کاربر به "موفقیت تحصیلی فرزندان ؛ سرمایه خانواده ها" امتیاز داده اند | 1.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت تحصیلی فرزندان ؛ سرمایه خانواده ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید