موزه تای هوآ پوکت

به گزارش آسمان فارس، امروزه کتابچه تاریخ در هر جایی موزه آنجاست، که محلی برای به نمایش گذاشتن فرهنگ، هنر و تاریخ منطقه میباشد، اگر درباره پوکت میخواهید بدانید هیچ جا بهتر از موزه تای هوآ نیست که میخواهیم برایتان شرح بدهیم.

موزه تای هوآ پوکت

موزه تای هوآ واقع در خیابان کرابی (Krabi Road)، یکی از خوش‌نماترین ساختمان‌های سبک چینی – پرتغالی شهر پوکت است که هم به لحاظ ظاهری جذابیت‌های فراوانی دارد و هم تاکنون به خوبی از آن نگهداری شده است. ساختمان این موزه که به تازگی مورد بازسازی قرار گرفته است، در یک دوره به عنوان  مدرسه ی زبان چینی کاربرد داشته است. امروزه این ساختمان به یک موزه تبدیل شده که از آن به عنوان محل نمایشگاه و سالن برگزاری مراسم‌های مناسبتی نیز استفاده می‌شود.

در سال 2008، موزه تای هوآ به خاطر نقش برجسته خود در حفاظت از آثار هنری معماری موفق به دریافت جایزه‌ای وابسته به رده ساختمان‌های عمومی و ورزشی انجمن معماری سیام (Siam Architect Association) که تحت حمایت پادشاه قرار داشت، گردید.

موزه تای هوآ، از یک محوطه درونی جذاب و بدون سقف برخوردار است. برخورداری از این نوع محوطه یکی از ویژگی‌های بارز سبک معماری ساختمان‌های چینی – پرتغالی به حساب می‌آید. در این نوع معماری، وجود حیاط روباز نقش مهمی را در گردش هوای تازه در محیط خانه به ویژه در فصل تابستان ایفا می‌کند. علاوه بر این، یک باغ دوست‌داشتنی نیز در این موزه وجود دارد که در آن ابزارآلات و دستگاه‌های بزرگ و سنگین متعلق به دوره استخراج قلع از معدن پوکت در معرض نمایش عموم قرار داده شده است.

بیش از دوازده اتاق نمایش و فیلم‌های کوتاه به زبان چینی و تایلندی با زیرنویس انگلیسی در هر دو طبقه این موزه وجود دارد. به طور کلی، این موزه کار خود را در معرفی تاریخ شهر پوکت به خوبی انجام داده است. در این موزه از زوایای مختلف، توضیحاتی در خصوص ارتباطات چین و پوکت، تاریخچه موزه تای هوآ به عنوان اولین مدرسه زبان چینی در پوکت، ساختمان‌های سبک چینی و پرتغالی این جزیره، مراسم‌های سنتی شهر پوکت و نیز غذا‌های محلی ارائه شده است.

تقریباً تمام چینی‌هایی که در حال حاضر در شهر پوکت زندگی می‌کنند، سرزمین مادری خود را به علت مشکل فقر ترک کرده‌اند و اکثریت این اقوام از فوژو (Fuzhou)، شیامِن (Xiamen) و سایر شهرهای استان فوجیان (Fujian) به این منطقه مهاجرت کرده‌اند. از آنجایی که پوکت، جزیره نسبتاً کوچکی به حساب می‌آید، به راحتی می‌توان فهمید که خانواده‌های بانفوذ ساکن پوکت که اصالت چینی تبار هستند از چه مکانی به این شهر مهاجرت کرده‌اند. بازدیدکنندگان از این موزه می‌توانند در یکی از اتاق‌های نمایش این محل در این خصوص اطلاعاتی مفیدی را بدست آورند.

از خانواده‌های برجسته بومی این شهر که در گذشته به این مکان مهاجرت کرده‌اند می‌توان به خانواده آیکوانیچ (Aikwanich) که مالکیت استراحتگاه و آبگرم صخره الماس (Diamond Cliff Resort & Spa) شهر پاتونگ (Patong) و روستای آبگرم چرایم (Cheraim Spa Village) در مسیر جاده مرکز خرید جشنواره مرکزی (Central Festival Shopping Mall) را در دست دارند و قبیله هانگ‌سیوگ (Hongsyok) که باشگاه گلف پوکت در شهر کاتو (Kathu) تحت تملک آن‌هاست، اشاره کرد.

بنیاد کاسون‌سانگ‌کرو (Kusonsongkhroh Foundation)، یک سازمان خیریه با پیشینه‌ای طولانی است که قدمت آن به دوران استخراج قلع از معدن‌های پوکت باز می‌گردد. مدیریت موزه تای هوآ نیز در دست این بنیاد قرار دارد. این بنیاد توسط گروهی از تاجران چینی مهاجر و خوش‌نام محلی تأسیس شده است. هدف اصلی از تأسیس این بنیاد، کمک به مهاجران بی بضاعت و نیز بهبود و ارتقاء شرایط زندگی مردم بومی جزیره از طریق ساخت بیمارستان و مدارس مختلف در نظر گرفته شده است. این بنیاد همچنان تا به امروز در این حوزه مشغول فعالیت است.

  • ساعات بازگشایی موزه تای هوآ: همه روزه از ساعت 9.00 صبح تا 17.00
  • آدرس: شهر قدیمی پوکت، خیابان کرابی شماره 28، و در نزدیکی خیابان مشهور سوی رومانیSoi) Romanee) و کاخ بان چین‌پراچا.
  • پارکینگ این مجموعه نیز نهایتاً تا ساعت 17.30 بعدازظهر باز می‌باشد.
  • هزینه ورودی: 200 بات به ازای هر یک نفر به اضافه 200 بات برای دریافت مجوز عکس‌برداری
انتشار: 24 دی 1396 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 14

به "موزه تای هوآ پوکت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه تای هوآ پوکت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید