مرمت جبهه شرقی نارین قلعه میبد ادامه دارد، آبیاری غرقابی در اطراف نارین قلعه متوقف شد

به گزارش آسمان فارس، خبرنگاران: جبهه شرقی نارین قلعه میبد در دست مرمت است و استادکاران توانسته اند از آبیاری غرقابی در اطراف نارین قلعه با همکاری مالکان زمین های زراعی جلوگیری نمایند.

مرمت جبهه شرقی نارین قلعه میبد ادامه دارد، آبیاری غرقابی در اطراف نارین قلعه متوقف شد

سیما حشمت رییس پایگاه پژوهشی میبد با اعلام این خبر به خبرنگاران گفت: در پی ریزش بدنه خندق نارین قلعه در استان یزد در تاریخ 3 آبانماه سالجاری، پایگاه پژوهشی شهر جهانی میبد اقدام به اجرای عملیات حفاظت و مرمت جبهه شرقی نارین قلعه کرد.

به گفته او، نارین قلعه میبد بر تپه گلین، مشرف به دشت بنا شده است و بدنه خندق آن نیز از جنس همان تل رسی بود.

او گفت: در حال حاضر این خندق که از سالیان پیش به باغ تبدیل شد و اکنون به باغ خندق شناخته می گردد به شیوه غرقابی در اطراف نارین قلعه آبیاری می شد و کنترلی نیز بر میزان آبیاری باغات وجود نداشت. لذا با همکاری خوب مالکان؛ اقدام به گذاشتن حریم آبیاری تا فاصله 2متر تا بدنه خندق شد تا از شدت فرسایش این قسمت کاسته گردد.

سیما حشمت اضافه کرد: با توجه به اینکه بعضی از ناودان ها به سمت جبهه شرقی نارین قلعه راهنمایی شده بودند و در بعضی قسمت ها خسارت وارد نموده بودند تا حد امکان جهت ناوان ها تغییر کرد و در قسمت هایی که این امکان وجود نداشت نیز عملکرد ناودان ها اصلاح شد.

رییس پایگاه پژوهشی میبد با اشاره به بازدید و اعلام نظر اعضای شورای فنی استان یزد از اقدامات اجرا شده در نارین قلعه گفت: یکی از برج های دیده بانی و حصار کناری این برج نیز که از نظر ایستایی و مقاومت ضعیف بود نیز مرمت شد.

او ابراز امیدواری کرد که تیم امانی پایگاه پژوهشی میبد متشکل از یک استاد کار ماهر و دو کارگر بتوانند با تامین اعتبار توسط دفتر امور پایگاه های وزارت میراث فرهنگی و با توجه به بازدید مدیرکل دفتر امور پایگاه های میراث فرهنگی از این قلعه تاریخی، فرایند مرمت جبهه شرقی نارین قلعه سرعت بیشتر بگیرد .

منبع: صدای میراث
انتشار: 10 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 873

به "مرمت جبهه شرقی نارین قلعه میبد ادامه دارد، آبیاری غرقابی در اطراف نارین قلعه متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت جبهه شرقی نارین قلعه میبد ادامه دارد، آبیاری غرقابی در اطراف نارین قلعه متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید