ایجاد مشوق برای فراگیری زبان های خارجی به جای حذف آموزش زبان از مدارس

به گزارش آسمان فارس، سرپرست پژوهشکده آموزش و پرورش روستایی، عشایری و چند زبانه پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه بهتر بود استفاده از پتانسیل سایر زبان های خارجی در طرح اخیر نمایندگان مجلس دیده شود و تنوعی از زبان های خارجی را داشته باشیم گفت: به جای حذف آموزش زبان، می توانیم مشوق هایی برای فراگیری سایر زبان ها ایجاد کنیم.

ایجاد مشوق برای فراگیری زبان های خارجی به جای حذف آموزش زبان از مدارس

رضا کلانتری در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به طرح اخیر نمایندگان مجلس پیرامون رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور اظهار کرد: واقعیت این است که قبل از ارائه چنین طرحی، هیچ گونه نظر کارشناسی از پژوهشگاه مطالعات خواسته و دریافت نشده است.

وی افزود: این طرح دارای ابعاد مختلفی است؛ شش ماده و چندین تبصره دارد و لازم است تک تک این مواد و تبصره ها خوانده و درباره پیامدها و نتایجی که هرکدام دارد بررسی کارشناسی صورت بگیرد.

سرپرست پژوهشکده آموزش و پرورش روستایی، عشایری و چند زبانه پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه اگر درخواستی از پژوهشگاه برای انجام مطالعات مطرح شود آماده همکاری هستیم اظهار کرد: کار ما کار پژوهشی و اعلام نظرات کارشناسی در این خصوص است.

کلانتری با تاکید بر اینکه باید مشوق هایی را برای آموزش سایر زبان ها نیز به وجود بیاوریم گفت: یکی از حوزه های تربیت و یادگیری در سند تحول بنیادین و در برنامه درسی ملی، زبان های خارجی است که به علت توسعه تعاملات فرهنگی و انتقال دانش بشری مورد تاکید قرار گرفته است البته تمرکز روی زبان خاصی وجود ندارد. در سند تحول بنیادین، ارائه آموزش زبان خارجی در چارچوب انتخابی و نیمه تجویزی مورد اشاره قرار گرفته است.

وی با اشاره به وجود راهکارهایی برای تشویق فراگیری سایر زبان ها اظهار کرد: با توجه به مراودات فرهنگی و اجتماعی که با دیگر کشورها داریم باید بیشتر روی این موضوع کار کنیم. همچنین لازم است یک نیازسنجی و امکان سنجی انجام و معین شود که دانش آموزان ما در مناطق مختلف به چه زبان هایی علاقه مند هستند.

سرپرست پژوهشکده آموزش و پرورش روستایی، عشایری و چند زبانه پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه بهتر بود استفاده از پتانسیل سایر زبان های خارجی در این طرح دیده شود و تنوعی از زبان های خارجی را داشته باشیم گفت: به جای حذف آموزش زبان، می توانیم مشوق هایی برای فراگیری سایر زبان ها ایجاد کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 539

به "ایجاد مشوق برای فراگیری زبان های خارجی به جای حذف آموزش زبان از مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد مشوق برای فراگیری زبان های خارجی به جای حذف آموزش زبان از مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید