سال جاری قیمت خودرو چقدر افزایش می یابد؟

به گزارش آسمان فارس، به گزارش تجارت نیوز، احمدرضا رعنایی با بیان اینکه قطعا بین 30 الی 70 درصد افزایش قیمت در محصولات خودرویی کشور در کارخانه ها ایجاد خواهد شد، اظهار کرد: قیمت مواد اولیه قطعا در سال جدید افزایش خواهد داشت. بنابراین احتمال اینکه قیمت مواد اولیه، بالا برود بسیار زیاد است. از سوی دیگر در رابطه با بعضی مواداولیه ای که وارداتی هستند، با توجه به افزایش قیمت نرخ دلار، احتمالا قیمت این مواد هم افزایش خواهد داشت. در حقیقت افزایش قیمت دلار باعث گران شدن نهاده های فراوری می گردد.

سال جاری قیمت خودرو چقدر افزایش می یابد؟

این عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازی ادامه داد: علاوه بر این افزایش، هزینه های حقوق و دستمزد نیز بر هزینه فراوری تاثیر می گذارد. همه اینها از جمله پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت تمام شده فراوری و دستمزد خواهند بود که به هرحال باید در یک جا لحاظ شده و در قیمت های جدید دیده گردد. این افزایش قیمت ها در همه شرکت های قطعهسازی اتفاق خواهد افتاد که به تبع آن، در قیمت تمام شده قطعاتی که به خودروسازان تحویل داده می گردد هم اثرگذار خواهد بود. از سوی دیگر خودروسازان نیز مستثنی از این افزایش دستمزد پرسنل خود و هزینه ها نخواهند بود.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر افزایش نرخ دلار در سال جدید نسبت به سال گذشته محسوس و قابل توجه بوده است که تاثیرگذار آن بر قیمت مواداولیه و نهاده های فراوری به ویژه در کالاهای واسطه ای و کالاهای پایه ای برای فراوری قطعات، خواهد بود که می تواند از جمله پارامترهای افزایش قیمت خودرو باشد. با توجه به چشم انداز کاهش قیمت و صادرات نفت، احتمالا افزایش مجدد نرخ دلار اتفاق خواهد افتاد. بنابراین به نظر می رسد در امسال افزایش قیمت خودروی کارخانه ای را ببینیم. همه موارد ذکر شده به صورت زنجیره وار به هم پیوسته هستند.

رعنایی تاکید نمود: البته پیش بینی های بنده با توجه به شرایط مالی و محاسبات مالی با واسطه پارامترهای تاثیرگذار است اما ممکن است همچون سال های گذشته، این افزایش قیمت ها بر گردن خودروساز گذاشته و اجازه افزایش قیمت محصولات و در حقیقت اصلاح قیمت ها را ندهد و راضی به زیان دهی آن ها باشد.

این کارشناس صنعت قطعه سازی کشور توضیح داد: در صورتی که دولت اجازه اصلاح قیمت را به خودروسازان در سال جدید ندهد، این افزایش قیمت در بازار ثانویه رخ خواهد داد. به جای آنکه خودروسازان به قیمت واقعی کالای خود را عرضه و پول خود را دریافت نمایند، طبیعتا دلال ها سود نموده و در مرحله بعد از تحویل خودروساز این افزایش قیمت لحاظ و به مشتریان عرضه می گردد. در یکی دو سال اخیر نیز قیمت گذاری ها دستوری و خودروساز مجبور بوده که محصول خود را بسیار پایین تر از قیمت تمام شده عرضه کند، در نتیجه متحمل ضرر و زیان های بسیاری هم شده است.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 944

به "سال جاری قیمت خودرو چقدر افزایش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جاری قیمت خودرو چقدر افزایش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید