آزمایش موفقیت آمیز واکسن آلزایمر روی میمون و خرگوش

به گزارش آسمان فارس، ایسنا نوشت: پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس شعبه جنوب غربی (University of Texas Southwestern Medical Center) واکسن آزمایشی بیماری آلزایمر را توسعه داده اند.

آزمایش موفقیت آمیز واکسن آلزایمر روی میمون و خرگوش

پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس شعبه جنوب غربی در مطالعه اخیر خود موفق به توسعه واکسن آزمایشی بیماری آلزایمر شده اند و این واکسن بر روی حیوانات نتایج مثبتی داشته است. اکنون پژوهشگران امیدوارند تا به زودی آزمایشات بالینی خود بر روی انسان ها را نیز آغاز نمایند.

این واکسن سبب کاهش تجمع پروتئین های آمیلوئید و تاو که در ایجاد بیماری آلزایمر موثر هستند، می گردد و بر روی میمون و خرگوش ها آزمایش شده است. واکسن مذکور سبب فراوری آنتی بادی های بیشتر در بدن می گردد که این آنتی بادی ها پیش از اینکه پلاک های مغز را از بین ببرند، به پلاک های آلزایمر حمله می نمایند. مطالعه نشان می دهد که واکسن مذکور التهابی منفی ایجاد نمی نماید و نخستین درمان پادتنی یا واکسن است که همزمان هر دو پروتین سمی یاد شده را مورد هدف قرار می دهد.

در بیماری آلزایمر ساختارهای پروتئینی کروی شکلی در خارج نورون های برخی مناطق مغز و ساختارهای پروتئینی رشته ای در جسم سلولی نورون ها، تشکیل می گردد. این ساختارهای پروتئینی که به آنها اجسام آمیلوئیدی گفته می گردد، در اثر برخی تغییرات در پروتئوم سلول های عصبی و بهم خوردن تعادل و تغییر در میزان و یا ساختار پروتئین های پرسینیلین، آپولیپوپروتئینE، سینوکلئین، و پپتید آمیلوئیدبتا ایجاد می گردد. یکی از مهم ترین پروتئین هایی که در ایجاد آلزایمر نقش دارد، پروتئین پیش ساز آمیلوئید(APP) نام دارد. این پروتئین در سلول های دستگاه عصبی بیان می گردد و در اتصال سلول ها به هم، تماس سلول ها و اتصال به ماتریکس خارج سلولی و اسکلت سلولی نقش دارد.

پژوهشگران ادعا می نمایند که اگر این واکسن بتواند عملکرد موثری بر روی انسان ها نیز داشته باشد، می توان به میزان قابل توجهی تعداد افراد مبتلا به زوال عقل را کاهش داده و تأثیرات بیماری های عصبی را تا پنج سال به تاخیر بیاندازد.

دوریس لامبرت واشنگتن(Doris Lambracht-Washington)، استاد اعصاب و نوروتراپی و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: اگر بتوانیم آغاز بیماری را حتی 5 سال به تعویق بیاندازیم، این امر سبب خشنودی بیماران و خانواده های آنان خواهد شد. کوشش های زیادی برای ایجاد یک واکسن آلزایمر صورت گرفته است، آلزایمر بیماری است که میلیون ها نفر در سراسر دنیا را تحت تاثیر قرار داده است.

سازمان بهداشت عمومی پیش بینی می نماید تا سال 2060 تعداد افراد مبتلا به آلزایمر در ایالات متحده به حدود 14 میلیون نفر خواهد رسید. بیماری آلزایمر یا بیماری فراموشی که به اختصار آلزایمر خوانده می گردد، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که به تدریج توانایی های ذهنی بیمار تحلیل می رود. بارزترین نوع از انواع مختلف زوال عقل اختلال حافظه است. اختلال حافظه معمولاً به تدریج ایجاد شده و پیشرفت می نماید. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته های اخیر محدود می گردد ولی به تدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می بینند.

تاکنون فرضیه های زیادی برای شرح دادن منشا آلزایمر ارائه شده است اما هنوز هم بسیاری از دانشمندان همچنان به دنبال راه هایی برای متوقف ساختن دو پروتئین سمی مرتبط با علائم عصبی ناشی از بیماری آلزایمر هستند. این دو پروتئین سمی آمیلوئید بتا(amyloid beta) و توده های نوروفیبریلیال پروتئین تاو(neurofibrillary tau tangles) نام دارند.

این مطالعه در مجله BMC منتشر شد.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 155

به "آزمایش موفقیت آمیز واکسن آلزایمر روی میمون و خرگوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش موفقیت آمیز واکسن آلزایمر روی میمون و خرگوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید